Kaasik vaidlustas maksuotsuse

Anne Oja 12. veebruar 2004, 00:00

Ehkki juurdemääratud tulumaks polnud Kaasiku sõnul probleeme tekitav, kaebas ta kohtusse nii Tallinna füüsiliste isikute maksuameti maksuotsuse kui ka maksuameti keskasutuse vaideotsuse. Kaasik selgitas, et Eesti seadused ei sätesta üheselt, mis on koolituskulud, ning leidis, et maksuameti praktika lugeda koolituskuludeks vaid õppemaksu ja õppelaenu intressi on vale.

Koolitada ei saa näiteks kohustuslikke õppematerjale ostmata ning last kooli ühiselamu asemel kuuse alla saates, ütles Kaasik. ?Ma ei räägi siin mingist luksusapartemendist, vaid vältimatutest kuludest,? lisas ta. Koolituskulude sisu selgitamisel tõi Kaasik paralleeli töölähetusega välismaale, mida võib koos söögi, hotelliarvete ja päevarahaga täies mahus kuludesse kanda.

Kaasik tõendas tehtud koolituskulutusi ?veitsi erakooli arvetega, mille järgi pidi ta lapsevanemana maksma ühe trimestri eest 15 000 franki, mis teeb ühe põhiharidust omandava lapse koolituskuludeks ilma lennupiletite ja taskurahata umbes 450 000 krooni aastas. Iga 15 000frangine arve koosnes kolmest osast, kus vaid 930 franki moodustas õppemaks. Ülejäänud kulud olid muud õppimisega seotud kulud, näiteks elamine kooli ühiselamus, söök, kohustuslikud raamatud, õppereisid, järeleaitamistunnid.

Kaasik ütles, et kolme aasta jooksul, mil ta oma kaht poega välismaal koolitas ning nende õppemaksu koos söögi ja erakooli ühiselamu kuludega tulumaksust maha arvas, maksuametnikud tuludeklaratsiooni täitmisel etteheiteid ei teinud.

Kohtus maksu- ja tolliametit esindanud juriidilise osakonna peajurist Tanel Molok ja Põhja maksukeskuse õigusabi talituse vanemjurist Ingrid Hoyer kinnitasid ühest suust, et koolituskulud ja komandeering välismaale on kaks ise asja. Nad ütlesid, et kuna valitsus pole tulumaksust lubanud koolituskuluna maha arvata midagi peale õppemaksu ja õppelaenu intressi, siis Kaasiku poegade elamiskuludele tulumaksusoodustus ei rakendu.

Molok ja Hoyer ei suutnud põhjendada, miks elamiseks kasutatava õppelaenu intressid tohib tulumaksust maha arvata, kuid kulutusi õppimiseks vajalikele raamatutele mitte.

Eesti kõrgkoolide praktika kohaselt sisaldab õppemaks õppetööks hädavajalikke raamatuid vaid EBSis. Samuti pakub EBS eksklusiivset magistriõpet juhtidele koos kahe õppereisiga välismaale, kus ööbimiskulud ja söök on õppemaksu sees.

Haridusministeeriumil puudusid andmed, kui palju Eesti lapsi ja noori õpib välismaa koolides väljaspool õpilasvahetusi. Viimaste puhul maksab õppemaksu riik või tudengi kodukõrgkool. Elamine ja söök lisandub tavaliselt täiendava kuluna, mida tudengid ja nende vanemad pole seni saanud juba makstud tulumaksust tagasi taotleda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing