Gea Velthut-Sokka • 25. märts 2004 kell 11:45

Isamaaliit: Viljavargust peab uurima Riigikogu komisjon

Isamaaliidu saadikurühm esitas täna Riigikogule otsuse eelnõu riigi viljareservi kadumise uurimise komisjoni moodustamiseks.

Komisjoni ülesandeks on riigi viljareservi kadumise asjaolude igakülgne ja täielik väljaselgitamine ning ettepanekute tegemine riigireservi säilitamise tagamiseks, kirjutas Isamaaliit pressiteates.

Eesti Vabariigi strateegilise viljareservi suure osa kadumine kahest erakätes olevast viljasalvest on rängimaid tagasilööke Eesti kui õigusriigi rahvusvahelisele mainele ja usaldusväärsusele.

Kahjustatud on ka Eesti riigi usaldusväärsus meie endi kodanike silmis, kellele riiklikud reservid peavad andma kindlustunde riskide ja loodusõnnetuste suhtes.

Isamaaliit on seisukohal, et kogu riigi usaldusväärsust kõigutanud skandaali lahendamist ei saa jätta üksnes täitevvõimule.

Täitevvõim on nimetanud Riigi Viljasalve uueks juhiks isiku, kes on pikaajaline maksuvõlglane ning oma äride kaudu seotud pankrotistunud Jõgeva viljasalvega.

Isamaaliit leiab, et komisjon peab uurima ka riigipoolse kontrolli skandaalse nõrkuse ja pealiskaudsuse tagamaid. Samuti on tarvis jõuda selgusele, kas riigi poolt makstavate hoiustamisrahadega manipuleerimine võiks olla ulatunud ka poliitikasse ning selle rahastamisse.

Kuna vargused ja kuritarvitamised puudutavad otseselt rahva raha, siis on Riigikogu kui kõrgeima rahvaesinduse otsene kohus orienteeruda olukorras, luues selleks sõltumatu uurimiskomisjoni kõigi Riigikogus esindatud erakondade osavõtul.

Hetkel kuum