Reisimine Euroopas muutub senisest lihtsamaks ja kallimaks

Aare Kirna 26. märts 2004, 00:00

Liitumisest kehtima hakkava uue käibemaksuseaduse järgi lisandub Euroopa Liidu piires osutatavatele reisiteenustele käibemaks. ?Loomulikult hakkame seda vastavalt seadusele lõpptarbijalt sisse kasseerima,? ütles Reisieksperdi asedirektor Kadri Jõerüüt. Reisijate jaoks, kes reisivad ELi piires, tõuseb reisipaketi hind käibemaksu võrra, lisas ta.

Alates 1. maist maksustatakse Eesti firmade poolt osutatavad reisiteenused 18% ja majutusteenused 5% käibemaksuga. Rahvusvaheline reisijatevedu ning ühendusevälises riigis osutatavate reisiteenuste käibemaksumäär on null, majutusteenus väljaspool Eestit maksustatakse vastavalt kohalikule käibemaksumäärale.

?Reisibürool, kes tegutseb üksnes vahendajana, tuleb silmas pidada, et vahendusteenusele rakendub standardmäär (kui vahendusteenuse käibe tekkimise koht on välisriik, siis nullmäär), seega näiteks 5% maksustatava majutusteenuse vahendamisel tuleb vahendustasu siiski maksustada 18% käibemaksuga,? lisas rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna peaspetsialist Aili Nurk.

18% käibemaksu tuleb maksta ka reisifirma poolt sisseostetud reisiteenuse ja lõpptarbijalt sissekasseeritud hinna vahe ehk marginaali pealt. Kuna edasimüügiks ostetud reisiteenused jäävad ettevõtja maksustatava käibe arvestusest välja koos käibemaksuga, siis puudub ettevõtjal õigus ka teenuse ostmisel tasutud sisendkäibemaksu maha arvata.

Äripäeva küsitletud reisifirmadest olid eelseisvast käibemaksustamisest teadlikud umbes pooled. ?Kui palju muutub, ei tea täpselt veel ka turisminduse ega maksunduse spetsialistid. Mingil määral kallinevad arvatavasti kõik reisipaketid,? ütles Ester Laansalu Embach Toursist.

?Euroopa Liidu kodanikud võivad ületada liidu sisepiiri lihtsalt kehtiva passi või isikutunnistuse esitamisel ning neile ei esitata küsimusi nende reisi eesmärgi, elatusvahendite jms kohta,? kinnitas Anneli Kimber välisministeeriumi pressitalitusest. Lisaks sellele on lennujaamades ja sadamates eraldi koridorid ELi kodanikele ja nende pereliikmetele, et võimaldada ELi kodanikele kiiremat piiriületust.

1. maist on ELi liikmesriikides võimalik reisida ka ID-kaardiga. ELis viibimiseks tuleb elamisluba taotleda vaid siis, kui Eesti kodanik viibib seal kauem kui kolm kuud.

Tavaturistile kehtivad alates 2004. aasta 1. maist järgmised aktsiisikauba piirangud, kui kaupa toimetatakse ühest ühenduse riigist teise.

Vähemalt 18 aasta vanusel reisijal on koos temaga liikuvas pagasis lubatud teisest liikmesriigist ühe päeva jooksul esmakordsel Eestisse saabumisel aktsiisivabalt toimetada Eestisse alkoholi isiklikuks kasutamiseks. Tollil on alust arvata, et alkohol ei ole isiklikuks kasutamiseks, kui alkoholi kogus ületab järgmisi piirnorme:
- vahetoode 20 liitrit;
- vein 90 liitrit, mille hulgas võib vahuveini olla kuni 60 liitrit;
- õlu 110 liitrit;
- muu alkohol 10 liitrit.

Vähemalt 18 aasta vanusel reisijal on koos temaga liikuvas pagasis lubatud teisest liikmesriigist ühe päeva jooksul esmakordsel Eestisse saabumisel aktsiisivabalt toimetada Eestisse tubakatooteid isiklikuks kasutamiseks. Tollil on alust arvata, et tubakatooted ei ole isiklikuks kasutamiseks, kui tubakatoodete kogus ületab järgmisi piirnorme:
- 800 sigaretti;
- 400 sigarillot, mis ei kaalu rohkem kui kolm grammi tükk;
- 200 sigarit;
- üks kilogramm suitsetamistubakat ja närimistubakat.

Eestisse sissesõidul on mootorsõiduki standardses kütusepaagis või erikonteineri standardses kütusepaagis, kaasa arvatud veemootorsõiduki standardses kulutankis ja -paagis olev, samas mootorsõidukis tarbitav ning sõiduki sihtkohta jõudmiseks vajalik kütus aktsiisivaba.

Lisaks standardses kütusepaagis olevale kütusele on reisija valduses oleva mootorsõiduki esmakordsel Eestisse sissesõidul ühe päeva jooksul lubatud mittekaubanduslikul eesmärgil samas mootorsõidukis kasutamiseks aktsiisivabalt sisse vedada kuni 10 liitrit mootorikütust mootorsõiduki kohta.

Reisijal (reisija on ühendusevälisest riigist Eestisse või Eestist ühendusevälisesse riiki siirduv füüsiline isik, sõltumata siirdumise eesmärgist) on Eestisse väljastpoolt Euroopa Liidu territooriumi ehk nn kolmandatest riikidest lubatud tuua:
- veini kuni 2 liitrit;
- õlut 175 euro väärtuses;
- muud jooki etanoolisisaldusega kuni 22% kuni 2 liitrit või
- jooki etanoolisisaldusega üle 22% mitte rohkem kui 1 liiter

Tubakatooteid:
- kuni 200 sigaretti või
- 100 sigarillot või
- 50 sigarit või
- 250 g suitsetamistubakat või
- 250 g närimistubakat.

Allikas: maksu- ja tolliamet

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing