Vedurimeeste kavandatav streik on ebaseaduslik

01. aprill 2004, 09:38

Edelaraudtee teatel on esmaspäevaks kavandatud vedurimeeste ametiühingu streik ebaseaduslik. Rongifirma seisukohta toetab riiklik lepitaja.

Edelaraudtee juhatuse esimehe Henn Ruubeli sõnul on kollektiivlepingut arvestades 30-protsendi suuruse palgatõusu nõudmine ja reisirongiliikluse
peatamisega ähvardamine sama kui lahtisest uksest sissemurdmine ja iga hinna
eest tüli otsimine.

Vedurijuhid ei ole kõigi üksikasjadega kursis, ka ei ole neile selgitatud,
milliseid tagajärgi toob kaasa osalemine ebaseaduslikus streigis, ütles Ruubel. 'Üha enam tundub mulle, et esmaspäevane streik on vedurimeeste ametiühingu juhatuse kinnisidee, vähemasti jääb selline mulje vedurimeestega
suheldes,' leiab Ruubel.

Riikliku lepitaja hinnangul pole vedurimeeste ametiühingul seaduslikku õigust streiki korraldada. Asjakohane kiri saadeti 24. märtsil nii Edelaraudteele, Eesti Vedurimeeste Ametiühingule kui ka Eesti Ametiühingute Keskliidule.

Riikliku lepitaja kirjas on märgitud, et Vedurimeeste Ametiühingu ja Edelaraudtee Veeremi OÜ vahel on sõlmitud kollektiivleping, mis kehtib 31. detsembrini 2004. Lepingu punkti 7.10 järgi kohustub ametiühing tagama töörahu ja mitte korraldama streiki, kui tööandja täidab kollektiivlepingut.

?Statistikaamet kasutab keskmise brutopalga arvutamiseks metoodikat, mille järgi on vedurijuhtide keskmine tunnitasu üle 53 krooni,? kinnitas Ruubel. Vedurimeeste eesmärk on streigiga ähvardades ja kehtivat töörahu rikkudes nõuda 41-kroonist tunnitasu praeguse 30 krooni asemel.

Rongiliiklust ei ole võimalik korraldada, makstes umbes 30 krooni tunnist, kinnitas Ruubel. ?Teoreetiliselt muidugi saaks hakkama, kui võtta tööle inimene, kellel ei ole asjakohast kvalifikatsioonitunnistust ja staa?i, ning
kes töötaks esmaspäevast reedeni kella 8?17. Kuid liiklusgraafik ja ohutus
seda teatavasti ei võimalda,? ütles Ruubel.

Ületunnid moodustasid vedurijuhtidel 2003. aastal vaid 7,5 protsenti, vedurijuhi abidel 6,8 protsenti tööajast.

Ruubeli kinnitusel on riikliku lepitaja juures kokku lepitud, et alustatakse
läbirääkimisi 2005. aasta kollektiivlepingu ja palgatingimuste üle.

Ebaseaduslikus streigis osalenud vedurijuhid peavad arvestama, et kollektiivse töötüli lahendamise seaduse kohaselt ei maksta neile streigi aja eest palka. Lisaks käsitletakse seda töödistsipliini rikkumisena, millega kaasneb distsiplinaarkaristus.

Kui streik kõigele vaatamata ikkagi toimub, korraldatakse reisijate vedu bussidega, millest Edelaraudtee reisijaid eelnevalt ka teavitab. Ebaseadusliku streigi korraldajad peavad arvestama, et neil tuleb kanda Edelaraudteele tekitatud kahju.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing