Ülo Toomsalu • 19. aprill 2004 kell 5:53

EPL: Tallinna kummitab pankrotioht

Tallinna laenukoormus on jõudnud kriitilise piirini ning osa koalitsioonikaaslasi Reformierakonnast näeb pankrotiohtu.

Eesti Päevaleht kirjutab, et seni siiski mitteametlikku reformistide arvamust esindab endine Tallinna abilinnapea, nüüdseks pealinna võimumängudest kaugenenud Rein Lang, kelle sõnul sellist lõtva rahanduspoliitikat, nagu näiteks Tallinna Vee erastamise ajal, enam ajada ei saa. ?Praeguse arengutee jätkumisel on siiski pankrot silme ees, ma ei saa aru, millele seltsimehed loodavad,? ütles Lang.

?See, et Tallinn on rahalistes raskustes, on teada juba mitu aastat ning siin on nii objektiivsed kui ka subjektiivsed põhjused. Ma ei näe, et Tallinna linnapea raskustele lahendust otsiks,? lisas Lang. ?Süüdistatakse kõiki ümberringi, aga lahendusi ei pakuta.?

Keskerakonna ja Reformierakonna Tallinna koalitsioonilepingus on kirjas, et tagatakse linna tasakaalustatud areng. Praegu pole seda Rein Langi hinnangul kusagilt näha, veelgi enam ? linna endise juhtfiguuri sõnul on Keskerakond üheselt taganenud koalitsioonileppest.

Suur probleem tekib, kui selgub, et linnahalli ei õnnestu ka sel aastal müüa ja eelarvesse jääb 150 miljoni krooni suurune auk. Vastasleeri kuuluva Res Publica liikme Kaupo Reede hinnangul pole see sugugi välistatud.

Kui linnahall jääb müümata, tuleb augu katteks ilmselt laenu võtta. Kuid laenukoormus on juba praegugi peaaegu lubatud piiril ? 60 protsenti linna eelarvest. Näiteks 150 miljoni laenamine ajaks laenukoormuse juba üle piiri.

Majandusmagistrikraadiga Reede ennustus eelarveaugu kohta on aga palju hullem, kui mainitud 150 miljonit krooni. ?Kui samamoodi jätkatakse, tuleb eelarve puudujääk 400?500 miljonit krooni,? maalis Reede musta stsenaariumi.

Põhjused on lihtsad ? kui eelmisel aastal sooviti müüa 520 miljoni krooni eest linnavara ja tegelikult müüdi pisut rohkem kui 200 miljoni eest, siis selle aasta eelarves on kirjas, et müüakse 401 miljoni eest.

Linnapea Savisaar eelarveprobleeme ei tunnista. ?Kinnitan teile, et Tallinna praegune rahaseis on korras,? ütles Savisaar hiljuti Tallinna volikogus arupärimisele vastates.

Linnapea argumendiks on, et reitinguagentuur Moody?s on tõstnud Tallinna usaldusväärsuse reitingu A3-le, mis tähistab soliidset investeerimistaset, ning pole seda siiani muutnud.

Hetkel kuum