Sirje Niitra • 4. mai 2004 kell 9:52

Soome nõuab eestlastele Soomes samu töötingimusi

Soome ametiühinguliidud on sõlminud kokkuleppe valitsusega, milles nõutakse võõrtööjõule kohalikega võrdset palka ja muid töötingimusi.

Soome Ametiühingu Keskliidu juhataja Matti Tukiainen ütles Sokos Viru hotellis toimuval konverentsil, et ehkki eestlaste huvi Soome tööturu vastu on endiselt suur, pole seoses Eesti ELi astumisega mingit uut rünnakut Soome tööjõuturule oodata.

Tehtud uuringud näitavad viimasel ajal siiski mõningast huvi tõusu Soome töölemineku vastu. Soome ametiühinguid teeb Tukiaineni sõnul murelikuks, et 27 % eestlastest on nõus töötama Soomes nö mustalt ja saama väiksemat palka.

Soomes saavad töötajad viis korda enam palka kui Eestis, ehkki selle raha osas, mis kätte jääb, erinevus nii suur ei ole. Eelmisel aastal oli Soomes tööloaga ametis 8987 eestlast, millega Eesti on riikide pingereas esikohal. Teisena oli kõige rohkem võõrtöölisi, 8497 inimest, Soomes tööl Venemaalt, teistest riikidest oluliselt vähem.

Põhiliselt töötavad eestlased Soomes ehituses, kaubanduses, teeninduses, koristustöödel jm.

Eesti Ametiühingute Keskliidu esimehe Harri Taliga sõnul ahvatleb 45 % eestlasi riigist mujale tööle suundumisel just kõrgem palk. Soov siit ära minna on suur just oskustööliste hulgas ja see võib Taliga hinnangul saada Eesti majandusele lähiajal suureks probleemiks.

Soome sai oma tööturu avanemiseks kahe aasta pikkuse üleminekuaja, aastal 2006. vaadatakse olukord uuesti üle ja tehakse uus otsus.

Hetkel kuum