Ülar Lauk • 26. juuli 2004 kell 11:24

Vene ajakirjandus süüdistab liha hinna tõusus valitsust

Ene ajakirjandus süüdistab liha hinna tõusus ametnikke, kes vastutavad toidukaupade impordi reguleerimise eest.

Lähiajal tõusevad Venemaal liha- ja lihatoodete hinnad veelgi, kirjutab ajaleht

<#Novõje Izvestija=http://www.newizv.ru/news/?id_news=8513 date=2004-07-26>.

Selle aasta esimesel poolaastal kasvas loomaliha hind Venemaal peaaegu 14% ning see pole kaugeltki kõik. Loomaliha toodete mõned liigid kallinevad ekspertide prognooside kohaselt sügiseks veel 5%, sealiha 8,8% võrra.

Elanikkond on selle tõttu hakanud rohkem ostma linnuliha, mille hind sel aasta on 11% võrra langenud.

Lihatoodete hindade tõus Venemaal algas möödunud aasta suvel, kui majandusarengu- ja kaubandusminister German Grefi juhitav valitsuse väliskaubanduskomisjon võttis vastu otsuse kvootide sisseviimisest linnuliha impordile. Lisaks kehtestati piirangud looma- ja sealiha impordile.

Nende meetmetega püüdis valitsus stimuleerida kodumaiseid lihatootjaid. Liha sissevedu kahaneski märgatavalt, kuid täita vene turgu tootjad ei suutnud, millest annavad tunnistust numbrid: 2003. aastal kahanes linnuliha import 30%, sealiha - 22%, loomaliha - 16%, samal ajal kui linnuliha tootmine Venemaal suurenes 10%, sealiha - 20% ja loomaliha - üksnes 4%.

Kvootide süsteem on oma jäikusega tekitas probleeme pärast seda, kui Venemaa turu kaitsele asusid veterinaarid. Nii keelati selle aasta algul linnugripi tõttu ajutiselt linnuliha sissevedu kogu Kagu-Aasiast, samuti reast USA osariikidest. Ümber lülituda impordile Brasiiliast, mis oli valmis tühimikku täitma, ei suudetud. Mais teatasid veterinaarteenistus ja põllumajandusministeerium impordi peatamisest Euroopa Liidust ja jällegi jäi koht lihalettidel tühjaks. Varsti keelasid veterinaarid juba looma-, sea- ja linnuliha impordi Brasiiliast ning ka sel korral ei suutnud Venemaa ümber lülituda alternatiivsetele tarnijatele, kirjutab ajaleht.

Hetkel kuum