Madli-Liis Parts • 4. november 2004 kell 22:00

Saatuslikud naised laulavad kurbusest ja igatsusest

Täna õhtul särab kitarritrio saatel Estonia kontserdisaalis Mariza, Portugalist pärit noor sarmikas fado-laulja, kel maailmamuusika tipptegijate seas kõrge koht. Esmaspäeval astub Draamateatri lavale tangopealinnast Buenos Airesest saabunud Sandra Luna, keda on ristitud tangomuusika Marizaks. Mõlemad viibivad praegu Euroopa tuuril ja on pälvinud kohalike d?ässiajakirjade tähelepanu nii kaanestaaridena kui ka antud intervjuudega.

Ehkki naised saabuvad maailma eri paigust ning nende lauludki kõlavad erinevalt, on meeleolud, mida nad oma maa muusikatraditsiooni valavad, sarnase algega. Nii fado kui ka tango väljendab omapäraselt ja äratuntavalt stiilipuhtast sügavat kurbust kirglikult ja dramaatiliselt. Kohati traagilise ja maskuliinsegi väljendusviisi juurde kuulub vaatemäng, milles omal kohal nii visuaalne köitvus kui vaat et füüsiliseltki tajutav pinge, mida esitajad endas kannavad.

?Juuksed pealael blondidesse palmikutesse põimitud, õlad paljad, tundub tal olevat pikkust üle kahe meetri. Ja ta on tapvalt kaunis pikas kleidis, mis lohiseb mööda põrandat,? kirjeldab BBC raadio Marizat, kes teadjate jutu järgi olla alustanud fado laulmist ennegi veel, kui ta lugeda oskas. Veidi hiljem olla viieaastase Mariza publikuks olnud lissabonlased, kes külastasid neiu vanemate restorani. Tänase Mariza häält kirjeldatakse südantlõhestavana, tema lavakuju bravuurse ja võimsana.

?Tango laulmiseks on vaja olla tugev,? ütleb Sandra Luna. Tema puhul kiidetakse oskust ühendada tango ajalugu ja tänapäeva. Luna laulus on märgata selgeid vihjeid legendaarsetele tango- ja d?ässilauljatele, olgu nendeks Mercedes Simone, Edit Piaf või hoopis Ella Fitzgerald. New York Posti kriitik on teda hinnanud üheks jõulisemaks lauljatariks kaasaegses tangomuusikas.

Nagu Mariza, kasvas ka Sandra Luna muusikast küllastunud keskkonnas. 11aastaselt laulis ta suure publiku ees tangosid, hiljem esines kohaliku tangomeistri Hector Varela orkestriga. Tänaseks on ta Euroopas andnud edukalt välja plaadi ?Tango Varon?. ?Sul on hääl ja sa tead, mida sellega peale hakata. Lahkusime kontserdilt õnnelikena, Sandra hääl ja kirg meie peades ja südametes,? kirjutavad fännid Sandra Lunale. Kõlab usutavalt.

Hetkel kuum