Romet Kreek • 14. november 2004 kell 22:00

Laenukontor BIG on tõepoolest suur

Reedel lisandub Tallinna börsile uus väärtpaber ja emitent.

Börsile tuli laenukontor Balti Investeeringute Grupp (BIG), mis on suur puhasintressimarginaali poolest, aga bilansimahult vaevumärgatav. BIGi bilansimaht oli eelmise aasta lõpus 185 mln krooni. Ettevõte tegutseb nii Eestis kui ka Lätis. Mahu poolest BIG pankadele ligidale ei pääse.

BIGi puhasintressimarginaal oli eelmisel aastal 19,95 protsenti. See on metsikult suur number. Hansapangal oli vastav näitaja 3,65 protsenti. BIG suudab raha Hansapangaga võrreldes välja laenata palju tulusamalt, ilmselt ka riskantsemalt.

Kui Hansapank oleks suutnud mullu BIGi intressimarginaaliga raha välja laenata, oleks Hansapank teeninud 17,7 mld krooni 3,24 mld krooni asemel. Sel juhul poleks ilmselt ka Balti riikides normaalselt funktsioneerivat majandust, kuna kõrged intressid tapavad majandust ja selle subjekte.

BIG ei saanud reedel kätt valgeks ? keegi ei teinud võlakirjaga tehingut. Ega sellest pole ka midagi, võlakirjad ongi rohkem raha hoidmiseks (nagu hoiused) või likviidsuse juhtimiseks. Aktsiad on pikaajalise investeerimise kõrval ka rohkem kauplemiseks sobivad. Võlakirjade börsilolek on lihtsama kauplemise kõrval peamiselt oluline fondijuhtidele, kellel on piirang, kui palju raha nad tohivad paigutada börsil mittekaubeldavatesse võlakirjadesse.

Erinevalt neljapäevast ei teinud Hansapanga aktsia reedel rekordit. Hansapanga aktsia hind langes 0,81 protsenti, 133,47 kroonile. Aktsiaga tehti 49 tehingut 30,7 miljoni kroonise käibe juures.

Teine liideraktsia, Eesti Telekom, on juba pikemat aega varjusurmas. Aktsia hind ei muutunud, aktsiaga tehti reedel vaid neli tehingut alla 0,2 miljoni kroonise käibe juures. Ilmselt hoiavad TeliaSoneralt uut pakkumist ootavad investorid vaikselt aktsiat edasi.

Norma aktsia hind tõusis 3,5 miljoni kroonise käibe juures 0,16 protsenti, 98,89 kroonile.

Kokku tehti börsil 87 tehingut 36,4 miljoni kroonise käibe juures.

Hetkel kuum