Euroopa Komisjoni lahkuv konkurentsivolinik Mario Monti rõhutas Euroopa konkurentsipäeval, 22. oktoobril Amsterdamis, et ELi liikmesriikides oleks siseturu konkurentsikeskkonna parandamiseks ning tarbijate huvide paremaks kaitseks vaja enam tähelepanu pöörata eraõiguslikule konkurentsivaidluste lahendamisele.
EK on edasiste tegevussuuniste täpsustamiseks asunud koostama nn rohelist raamatut. Muudatuste vajadust põhjendatakse väitega, et eraõiguslik vaidluste lahendamise kord võimaldab tekkida avalikul kohtupraktikal. See lubab ette-võtjail paremini hinnata, kas mingi toiming või kokkulepe võib olla käsitletav konkurentsiõiguse normide rikkumisena, ning paremini ette näha võimaliku kahjunõude suurust.
Samuti leitakse, et see on vajalik heaoluühiskonna majanduse põhimõtetest tulenevalt, mis rõhutavad, et avalikke ressursse tuleb kasutada ainult avalikes huvides, mitte eraettevõtja huvide kaitseks konkurentsiõiguse rikkumiste menetlemisel.
Tähelepanelikuks peaks ettevõtjad tegema hoopis kolmas põhjendus. EK töögrupp leiab, et vaidluste lahendamine tsiviilkohtus lihtsustab kahjusummade sissenõudmist ja annab parema kaitse kahjustatud isikule. See väide peaks teravdatud tähelepanu pälvima praegu liikmesriikides toimuvate reformide valguses.
Nii on Saksamaal koostatud konkurentsiseaduse muudatused, mille jõustumisel antakse võimalus kahju suurus määrata muu hulgas rikkuja kasumi järgi, mitte ainult kahjustatud isiku otsese varalise kahju järgi. Viimane seisneb konkurentsiseaduse rikkumiste puhul tavaliselt saamata jäänud tulus, mida on seni olnud keeruline tõendada.
Hollandis on parlamendi menetluses massikahjude kollektiivse kokkuleppemenetluse seadus, millega võimaldatakse kohtuotsusega määrata kollektiivse kokkuleppe tingimused, mis kohalduvad automaatselt kõigile kahjustatud isikute grupi liikmetele.
Mitmes liikmesriigis on olnud arutelu all tõendamiskoormise tasakaalu muutmine konkurentsiasjades. Täna peab kahjustatud isik enamikus liikmesriikides (ka Eestis) tõendama konkurentsiseaduse rikkumise, kahju tekkimise ja põhjusliku seose nende vahel, mõnes riigis ka kahju tekitaja süü.
Nii võib aga näiteks turgu valitseva ettevõtja käitumise seadusvastasuse või varjatud kartellikokkuleppe sõlmimise tõendamine olla tõendite kättesaamatuse tõttu pea võimatu. Sellistel juhtudel on tõstatatud küsimus, kas poleks efektiivsem ja õiglasem panna tõendamise kohustus hoopis kahju tekitajale. Tema peaks tõendama, et on tegutsenud seadusega lubatud piires.