Koolitustoetus loob ettevõttele uusi võimalusi

Tea Varrak 19. november 2004, 00:00

Euroopa Liidu struktuurifondi, Euroopa Sotsiaalfondi (ESF) raames on alates käesoleva aasta juunist võimalik taotleda koolitustoetust, mis on ettevõtjaile suunatud tagastamatu abi ning mõeldud just töötajate kvalifikatsiooni tõstmiseks. Samuti soovib riik arendada ettevõtlikkust, luua tingimused uute töökohtade tekkeks ning suurendada inimeste võimekust teadus- ja arendustegevuse ning tehnoloogia arendamise vallas. Toetust jagab EAS.

Koolitustoetusest huvitatud ettevõte või füüsilisest isikust ettevõtja võiks esmalt välja selgitada oma vajadused ja paika panna koolitusplaani ning läbi mõelda riikliku koolitustoetuse vajaduse. Eelistame neid projekte, mis on seotud ekspordi arendamise, uuenduslike juhtimismeetodite või tehnoloogiate juurutamisega ning mille tulemusena laieneb ettevõtte majandustegevus ning luuakse uusi töökohti. Oluline on ka see, et meil oleks erinevates valdkondades piisavalt hea ettevalmistusega oskustöölisi ja spetsialiste, et kindlustada meie ettevõtete areng ning atraktiivsus välisinvestoreile.

Kõige suuremamahulised toetatud projektid on seni olnud seotud kvaliteedijuhtimise, klienditeeninduse ja meeskonnatöö arendusega, samuti finantsjuhtimisega. Kindlasti ei ole toetus suunatud vaid suurtele või tootmisega seotud ettevõtetele, samavõrd oluline on teenindussektor. Näiteks on mitmeid projekte olnud turismiteenuse arendamise valdkonnast, viimati toetasime koolitust seiklusturismiettevõttetele ohutuse tagamiseks. Seega on koolitustoetuse programm lai, võimaldades nii üldist töö- ja juhtimisalast kui ka kitsast tööalast koolitust. Käesoleval aastal on EAS toetanud koolitusi rahvusvahelise raamatupidamise meetodite, efektiivse organisatsioonikultuuri, kvaliteedijuhtimise süsteemi väljatöötamise, läbirääkimise tehnikate jpm osas. Sageli toetame töötajate isikliku arenguga seotud koolitusprogramme ? juhi loovuse, stressi juhtimise või ettevõtja väärtushinnangute teemal. Soovitan mõelda koolitustoetusele nii lühi- kui ka pikaajaliste projektide puhul, sest kuigi maksimaalne projekti pikkus võib olla kuni 1 aasta, võib suuremahulised projektid jagada etappideks. Samuti on võimalik pikaajalise koolitusplaani puhul siduda projekti erinevaid koolitusvaldkondi, näiteks müügiedendamine, finantsjuhtimine, projektijuhtimine.

Taotleja peab olema registreeritud Eestis. Toetust võivad taotleda kuni 25%-lise riigi või kohaliku omavalitsuse osalusega ettevõtted, füüsilisest isikust ettevõtjad, ettevõtjate ühendused ja kutseühendused.

Kui palju taotlusi ja mis põhjusel jääb rahuldamata?

Kuigi tänavu on rahastatud taotlusi juba 4,2 mln krooni eest, jääb kolmandik esitatud taotlustest siiski rahuldamata. Põhjuseks on sageli taotleja tähelepanematus, ebapiisav süvenemine taotluse esitamise tingimustesse ja tähtaegadesse. Soovitan alati konsulteerida EASi spetsialistidega enne, kui taotlust vormistama hakata, ning tutvuda ka infoga EASi kodulehel, kuna see annab hea pildi, millised on taotleja kohustused ning millised kulud kompenseeritakse ning millised mitte. Nii hoiame kokku nii taotleja aega kui ka taotluse hilisemat analüüsimise aega.

Tihti on koolitusprojekt alanud enne taotluse esitamist EASile ja sageli tullakse nõu küsima alles siis, kui koolitus järgmisel päeval algamas. On ka neid, kes esitavad taotluse rahastamiseks tagantjärele, ning on selge, et me ei saa seda rahuldada. Ka küsitakse raha mitteabikõlblike valdkondade tarvis, nt jae- ja hulgikaubandus või kinnisvaraarendus. Oluline on seegi, et toetuse taotleja peaks kinni projekti kulude ja toetuse määra nõuetekohasest arvutamisest ning koolituse aja, koha ja mahu vastavusest esitatud andmetele.

Projekti taotleja peab tõestama, et tal ei ole ajatatud maksuvõlga ning et tal on piisavalt vahendeid, et tagada taotluses ettenähtud omafinantseering.

Alati, kui midagi muutub võrreldes taotluses esitatud andmetega, tuleks sellest informeerida ka EASi, sest EAS teostab regulaarset järelkontrolli ning kui on toimunud rikkumisi, on EASil õigus peatada toetuse väljamaksmine või siis nõuda selle tagastamist. Seda on ka kahjuks juhtunud.

Sageli tuleb ette ka, et taotluses on puudu mõni nõutud dokument, mis ei anna taotlejale küll negatiivset vastust, kuid pikendab protsessi kindlasti, kuni vajalikud dokumendid on koos.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing