Romet Kreek • 1. detsember 2004 kell 22:00

Forbes soovitab Ameerika investoritel vaadata Austraalia poole

Ameeriklased ja austraallased räägivad (mõneti) sama keelt, nimetas Forbes põhjusi, miks investeerida Austraaliasse. Nii austraallased kui ka ameeriklased jagavad raha tegemise ja kulutamise entusiasmi ning neil meeldib jõlkuda baarides selleks, et vaadata telerist sporti.

Kahjuks teavad ameeriklased Austraaliast väga vähe. Austraalia majandus on kasvanud 13 aastat järjest. Alates 1999. aastast on Austraalia majandus kasvanud USA dollarites kiiremini kui USA oma (vastavalt 3,4% ja 3,1% aastas).

Hiina metsik nõudlus tooraine järele (kuld, rauamaak, kivisüsi, jne) ja USA nõudlus nafta ja gaasi järele veavad praegu Austraalia majandust koos kohaliku kinnisvarabuumiga.

Austraalia juhtivast aktsiaindeksist S&P/ASX 200 moodustavad finantssektori firmad 42 protsenti, maavarade kaevandused ja loodusressursside firmad 19 protsenti ning tehnoloogiafirmad vaid viis protsenti.

Austraaliasse investeerimisel on riskiks, et investorid võivad kasutada Austraalia aktsiaturgu vaid vahepeatusena Aasia regiooni maadesse investeerimisel, kus kasvu veab tehnoloogiasektor (Lõuna-korea, Taiwan, Hongkong).

Viimase viie aastaga on Austraalia aktsiaturg USA dollarites tõusnud 60 protsenti võrreldes S&P 500 19protsendilise kukkumisega.

Välismaistel investoritel pole kerge Austraalisse investeerida ? selleks peab USA maaklerfirma kasutama Austraalia maaklerfirmat. Investorid saavad lihtsamalt paigutada raha Austraalia aktsiatesse, ostes indeksiaktsiad. Indeksiaktsia tootluseks on olnud viimasel viiel aastal keskmiselt 11 protsenti aastas.

Hetkel kuum