Ülo Toomsalu • 25 jaanuar 2005

PM: Valitsusliit otsib üksmeelt presidendi otsevalimisteks

Valitsusparteidel on kaks kuud aega leida üksmeel presidendi otsevalimise küsimuses, kui nad tahavad anda tuleval aastal riigipea rahva valida.

Aeg tiksub otsevalimiste kahjuks. Täpsemalt Res Publica kahjuks, kes eelmisel nädalal süüdistas valitsuspartnereid võimuleppe valikulises täitmises ning tõstis riigipea otsevalimise seadustamise selle aasta peaeesmärgiks, mis tuleb tingimata täita, kirjutab Postimees.

Vastasel korral lubab Res Publica koalitsioonileppe kallale minna, mis tähendaks aga lõputuid vaidlusi ja omavahelisi pingeid. Ent neist pole huvitatud ükski osapool.

Kuna presidendi otsevalimiseks peab muutma põhiseadust, tuleb küsimus rahvahääletusele panna. Parim ja samas viimane võimalus otsevalimiste osas rahva arvamust küsida on poliitikute meelest 16. oktoobril toimuvad kohalike omavalitsuste valimised. Kui hääletusi ühendada ei õnnestu, peab respublikaanist Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Urmas Reinsalu eraldi referendumi korraldamist hiljem juba keeruliseks ja mõttetuks.

Nii Reformierakond kui ka Rahvaliit on hoolimata erimeelsustest väljendanud soovi koalitsioonilepingut täita ja presidendi otsevalimised seadustada.

Hetkel kuum