Energiaturu Inspektsioon (ETI) on järelevalvemenetluse käigus jõudnud seisukohale, et Eesti Energia peab korvama pingekõikumisest tekkinud kahju.
Tegemist on juhtumiga Tallinnas Ravi tänaval, kus tarbijate kodumasinatele tekkinud kahju pingekõikumisest oli ligi kakssada tuhat krooni, teatas ETI peadirektori asetäitja Margus Kasepalu.
Möödunud aasta septembrist novembrini rüüstati Tallinnas 12 Eesti Energia alajaama, mille tõttu tekkisid mitmetes piirkondades elektrikatkestused ja pingekõikumised. Seoses 8.oktoobril Ravi tänava alajaamas toimunud vargusega on Eesti Energia OÜ-le Jaotusvõrk laekunud 20 pinge kõikumisest tingitud kahjunõuet kogusummas 184 267 krooni.
Pingekõikumised rikkusid tarbijate koduelektroonikat ja elektriseadmeid. Eesti Energia keeldus vääramatu jõu põhjendusega alajaamade rüüstamise tagajärjel tekkinud kahjusid hüvitamast. Tarbijaid eitav vastus ei rahuldanud.
Lisaks tekitas tarbijates rahulolematust jaotusvõrgu seisukoht, et Eesti Energia ei saanud kõnealuseid vargusi ette näha, ära hoida või kontrollida. Ka ajalehes 'Postimees' 21.detsembril 2004 avaldatud artiklis 'Eesti Energia keeldus pingekahju hüvitamast' asus Eesti Energia seisukohale, et kontserni ettevõtted saavad vastutada vaid nende kahjude eest, mis on tekkinud konkreetse ettevõtte tegevuse tõttu. Artiklis avaldati arvamust, et pingekõikumise Ravi tänaval võisid põhjustada elektrifirma enda töötajad siis, kui nad alajaamas rüüstatud seadmeid vahetasid.
ETI on saanud avalduse korteriühistult Ravi 9 ning Tarbijakaitseametilt. Järelevalvemenetluse käigus jõudis ETI seisukohale, et alajaamade vargustega seotud juhtumeid ei saa mõista kui vääramatut jõudu. Ka Võrguteenuse kvaliteedinõuete loetelus ei nimetata alajaamades vargustega seotud juhtumeid vääramatuks jõuks. Kuna vargusi ja rüüstamisi alajaamades on võimalik ennetada mitmesuguste turvameetmete abil, siis saab võrguettevõtja oluliselt vähendada võimalikke vargustega seotud riske. ETI on seisukohal, et OÜ Jaotusvõrk vastutab antud juhtumil kohustuste rikkumise eest. Konkreetsel juhul ei ole rikkumine vabandatav, sest alajaamade vargust ei saa siin lugeda vääramatuks jõuks, teatas Kasepalu.
Seotud lood
Ettemaksed on tehingute tegemisel tavalised, kuid samas kaasnevad nendega alati ka riskid. Pole just harvad olukorrad, kus tarnija ei suuda finantsraskuste või tarneahela häirete tõttu tellimust täita, misjärel võivad ettevõtted oma rahast ilma jääda. Balti riikides tegutsev krediidikindlustusmaakler Credeo pakub koostöös Allianz Trade’iga, üleilmse juhtivettevõttega krediidikindlustuse valdkonnas, ettemaksete kindlustamise teenust, mis pakub lisakaitset just selliste olukordade puhul.