Riigikogu lükkas täna tagasi Isamaaliidu algatatud alkoholi- ja tubakaaktsiisi seaduse muutmise, millega suunataks 10% laekuvast aktsiisist sihtotstarbeliselt tervishoiu rahastamiseks.
Seadusemuudatus oleks jõustunud 2006. aastast ja toonud tervishoidu üle 350 miljoni lisakrooni. Prognooside kohaselt aktsiisist laekuv rahasumma aasta aastalt suureneb, teatas Isamaaliit pressiteates.
Eesti tervishoiusüsteem on jõudnud kriisi, mida iseloomustavad pikad ravijärjekorrad ja tervishoiutöötajate madalad palgad. Kriisi peamiseks põhjuseks on tervishoiusüsteemi puudulik rahastamine.
Tänaseks on selge, et üksnes sotsiaalmaksust laekuvast rahast ei ole võimalik tervishoiusüsteemi piisavalt rahastada. Ainuüksi olemasolevate rahaliste vahendite efektiivsem kasutamine aga ei lahenda probleeme. Isamaaliidu seadusemuudatus ei suurenda maksukoormust.
'Käesoleva aasta Haigekassa eelarve tõsise puudujäägiga vastuvõtmine näitab Eesti tervishoiusüsteemi rahastamise kriisi sügavust,' ütles Riigikogu rahanduskomisjoni liige Helir-Valdor Seeder.
'See on otseseks ohuks kogu riigi rahandusele ja vastuolus tasakaalus riigieelarve poliitikale, lahenduse peame leidma juba selle aasta jooksul,' rõhutas Seeder. 'Valitsuse tänast olukorda vaadates ma erilist lootust tervikliku lahenduse leidmisel aga ei hellita.'
Isamaaliit kavatseb homme Riigikogu infotunnis samal teemal aru pärida ka rahandusminister Taavi Veskimäelt ja sotsiaalminister Marko Pomerantsilt.
Isamaaliidu seadusemuudatuse ülesanne on leida lahendus tekkinud kriisile ja tagada tervishoiusüsteemile täiendav ja püsiv rahastamine seeläbi, et alkoholi- ja tubakaaktsiisist eraldatakse 10 protsenti Eesti Haigekassale.
Isamaaliit on seisukohal, et alkoholi- ja tubakaaktsiisi suunamine tervishoiu rahastamisse on sisuliselt põhjendatud, kuna just suitsetamine ja alkoholi tarbimine põhjustavad hulgaliselt terviseprobleeme.
Seotud lood
Turvasüsteemid toodavad igapäevaselt suurtes kogustes infot. Läbi tänapäevaste nutikate lahenduste saab neid andmeid üha kiiremini töödelda. Selle abil on võimalik näiteks läbi
valve- ja läbipääsusüsteemide tuvastada inimeste käitumises anomaaliaid ja hinnata reaalajas võimalikke riske. See on vajalik ettevõtetele, kes pakuvad elutähtsaid teenuseid ja võivad on ärisaladuse või andmete lekkimise korral saada suurt kahju.