Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile investeerimisfondide seaduse ja Finantsinspektsiooni seaduse muutmise seaduse eelnõu.
Seaduse peamiseks eesmärgiks on luua senisest soodsam õiguslik keskkond erainitsiatiivil ja -kapitalil põhinevate riskikapitalifondide jaoks.
Täna riskikapitalifondide suhtes eriregulatsiooni kehtestatud ei ole, nende jaoks kehtib investeerimisfonde puudutav üldregulatsioon. Uue eelnõuga viiakse investeerimisfondide seadusesse riskikapitalifonde reguleerivad erisätted, mille eesmärgiks on muuta seda tüüpi fondide asutamine Eestis atraktiivsemaks ja praktiliste vajadustega rohkem arvestavaks.
Rahandusministeeriumi asekantsleri Veiko Tali sõnul on riskikapitalifondidel oluline potentsiaalne roll majanduse arenemisel, selle struktuuri muutumisel ning ettevõtluse stimuleerimisel, kiirendades seeläbi muuhulgas ka innovaatiliste teenuste ja toodete ning teadmistepõhise majanduse arengut. Tänu USA majandusedule ning nn 'uue majanduse' plahvatuslikule kasvule, mis põhineb suuresti riskikapitalil, on selle roll tõusnud viimastel aastatel ka Euroopa Liidu huviorbiiti ning muutunud üha rohkem liikmesriikide majandust motiveerivaks vahendiks.
Artikkel jätkub pärast reklaami
?Erainitsiatiivil ning -kapitalil põhinevad riskikapitalifondid on üldjuhul efektiivsemad ja võrreldes riigi poolt algatatud projektidega on nende kaudu võimalik kaasata rohkem vahendeid,' ütles Veiko Tali.
Riskikapitalifondiks loetakse eelnõu alusel fondi, mis investeerib vähemalt 60 protsenti fondi varast reguleeritud turul mittekaubeldavatesse aktsiatesse või osadesse või teiste riskikapitalifondide aktsiatesse või osakutesse.
Eelnõu alusel saab fondivalitseja, kes valitseb üksnes riskikapitalifonde, teiste fondivalitsejatega võrreldes mõnevõrra paindlikuma kohtlemise osaliseks, mis peaks kokkuvõtteks vähendama fondi valitsemise kulusid: väheneb fondi loomisel kantav halduskoormus, samuti muutuvad leebemaks depositooriumi, fondi sise-eeskirju ning sisekontrolli puudutavaid nõudeid. Lisaks ei pea riskikapitalifondi valitseja järgima kõiki fondivalitsejatele esitatavaid kapitalinõudeid ning tema poolt Finantsinspektsioonile makstava järelevalvetasu suurus on madalam kui teistel fondivalitsejatel.
Investeerimisfondide seaduse ja Finantsinspektsiooni seaduse muutmise seaduse eelnõu ja seletuskirjaga on võimalik tutvuda <#siit=http://www.fin.ee/?id=12149>.