Keskklassi perel on auto, pangalaen ja kõik hädavajalik, jõukamate riikidega võrreldes on Eesti keskklass siiski puruvaene, kirjutab Eesti Päevaleht.
Statistikaameti andmetel teenib 65% inimestest keskmist või väiksemat palka ning 35% teenib keskmisest palgast rohkem. Enam kui 30 000 krooni teenib vähem kui 1% inimestest. Samas ei saa öelda, et keskklassi kuulub vähem kui 1% eestlasi.
Eesti Konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu sõnul on keskklassi mõiste riigiti erinev, mingeid ühtseid reegleid pole. Palju oleneb rahva elujärjest. Keskklassi perekonnal peaks justkui olema auto, kuigi näiteks Indias omab ainult 5% elanikest mootorsõidukit.
Eesti keskklassi perel on korter või väiksem maja ja netosissetulek perekonna liikme kohta on vähemalt 8000?14 000 krooni. Kuid näiteks Soomes teenib keskklassi pereliige kuus 1000?2000 eurot (15 600?31 300 krooni).
Artikkel jätkub pärast reklaami
Eestis on rikaste ja vaeste vahel suurem lõhe kui näiteks Soomes. Viiendik Eesti kõige rikkamatest inimestest teenib 44% kõikidest sissetulekutest, vaeseim viiendik vaid 6,1%. Soomes on vastavad näitajad aga 36,7% ja 9%.
Keskklassi inimesed omavad Josingu sõnul kinnisvara ? korterit või maja. Samas aga võivad näiteks pensionärid omada korraliku turuväärtusega kinnisvara, kuid traditsioonilises mõttes keskklassi hulka neid liigitada ei saa.
Sama hägune kui keskklassi mõiste on ka piir keskklassi ja kõrgklassi vahel. Josingu arvates erineb kõrgklass keskklassist vara väärtuse poolest. ?Kõrgklassi inimene omab vara mingisugustes väärtpaberites, tal on mitme miljoni väärtuses kinnisvara, mitte ainult mingi Lasnamäe korter. Ta kulutab raha kallistele hobidele nagu näiteks golf, tal on palju luksuslikum auto, ta käib luksuslikel reisidel,? ütles Josing.