Tänane Äripäev kirjutab rahandusminister Aivar Sõerdi võimalikust huvide konfliktist alkoholi maksumärkide trükkimisega seoses.
Toimetuse arvates oleks Aivar Sõerdil ja ka teistel ministritel ametisse asudes tark oma osalustest ettevõtluses loobuda, kui on oht, et ministrite osalusega äriettevõtete ja riigi huvid võivad kattuda. Sõerd võiks olla teerajaja ning oma osaluse Vaba Maa emafirmas Infortar maha müüa.
Momendil on alkoholi maksumärkide trükkimiseks korraldatud riigihanget kerge rünnata, sest kui konkursi võidab Vaba Maa, siis on see äriliselt kasulik maksumärkide idee tulihingelisele toetajale rahandusminister Sõerdile.
Maksumärkide hanke tingimusi lugedes jääb mulje, et rahvusvahelise hankega on tegemist ainult näiliselt, sest osalejatele esitatavad nõuded on sobilikud trükikojale Vaba Maa. Näiteks nõue, mille kohaselt peab hanke tegija suutma võtta vastu eestikeelseid elektronposti teel esitatavaid tellimusi.
Sõerdi osalusega firma eelistamine maksuameti ja rahandusministeeriumi poolt ei oleks esmakordne. Möödunud aasta septembris kirjutas Äripäev konfliktist tubakaaktsiisi maksumärkide trükkimise ümber.
Vaba Maa kõrval soovis riigile vastavat teenust pakkuda ka Saksa turvatrükifirma Schleicher & Schuell Security Printing GmbH, kes tegi võrreldes Vaba Maaga kordades soodsama pakkumise. Vaatamata sellele eelistas maksuamet aga Vaba Maad, mille omanikeringi kuuluvad rahandusministeeriumi ja maksuameti endised tippjuhid Enn Pant, Kalev Järvelill ning ka Aivar Sõerd. Selle hankega seoses on pooleli kohtuvaidlus.
Maksuamet planeeris kulutada tubakaaktsiisi maksumärkide trükkimiseks seitse korda suurema summa, kui seda pakkusid sakslased. Tekkis kahtlus, et enda sidemeid kasutades üritasid endised kõrged riigiametnikud maksumärkide trükkimise teenust riigile müüa turuhinnast kordi kallimalt. Tubakaaktsiisi maksumärkide trükkimine on trükikojale Vaba Maa oluline tuluallikas, andes mitukümmend protsenti trükikoja müügitulust.
Sõerdi kaitseks tuleb öelda, et otsest tulu rahandusminister sellest ei teeni, kui riigihanke konkursi võidab Vaba Maa. Samuti on Vaba Maa Eesti trükikodadest sobivaim maksumärkide trükkija.
Veel võib toimetuse kahtlustustele vastu vaielda argumendiga, et riigihanke konkurss on avalik ja rahvusvaheline ning seega ei saa Sõerd suunata hanget enda äripartneritele. Rahvaliidu juhid väidavad loomulikult, et Äripäev näeb jälle tonte seal, kus neid ei ole ja kogu artikkel on ajendatud ajalehe pahatahtlikkusest Rahvaliidu suhtes.
Tubakaaktsiisi maksumärkide ümber toimunu aga näitas, et konkurss ei pruugi õnnestuda. Hanke tellija saab erinevatele nüanssidele rõhudes odavama pakkuja kõrvale tõrjuda.
Praeguse juhtumi puhul on parim lahendus, kui Sõerd loobub osalusest Infortaris. Kahte isandat on ühtviisi hästi raske teenida. Sõerd peab oma ametist tulenevalt seisma eeskätt maksumaksjate huvide eest, mis ei pruugi kattuda Vaba Maa huvidega. Tema ärihuvid tekitavad kahtlusi, et Vaba Maa võib olla konkursil eelisseisus.
Autor: ÄP