Kontorivaibad peavad olema vastupidavad ja kergesti hooldatavad. Need valmistatakse sageli polüamiidkiust (nailon) ja töödeldakse antistaatikuga. Vaipkatte kvaliteet peitub lõnga kaalus ja tiheduses. Lõnga kaal tagab tugevuse ja tihedus kaitseb lamandumise eest. Valida tuleks madala aasaga katted, mis kannatavad kontoritooli rullikrattaid.
Üle 15 m² suurustes ruumides tuleks vaipkate kindlasti maha liimida, veendudes enne, et aluspõrand on sile. Praktiline ja huvitav lahendus on plaatvaibad. Tugeva bituumenpõhjaga 50 × 50 cm suurustest ruutudest saab kontoris huvitavaid mustreid kujundada, käiguteed praktilisest seisukohast lähtuvalt tumedamad teha, vähemkäidavates kohtades erksamate toonidega ruumile värvi anda. Ostes plaatvaipa varuga, saab määrdunud plaadid hõlpsalt vahetada ilma, et oleks vajadust investeerida terve põranda taaskatmisesse. Plaatvaipa saab paigaldada kahepoolset spetsiaalset vaibakleeplinti kasutades.
Sisustades kontorit vanalinna, sobivad väärtuslikule parketile eelkõige käsitöövaibad. Käsitöövaipade traditsioon ulatub kahe tuhande aasta tagusesse minevikku, villavaibad on vastupidavad ja alati moes. Modernsed vaibad seevastu on tänuväärseks kujunduselemendiks ka trendika kontori seintel.
Eriti sobilik on vaipkate koosoleku- ja nõupidamisruumides, mis peaksid olema mürakindlad ja hea akustikaga. Vaipkattega kaetud põranda põrkemüra väheneb 25-34 detsibelli (olenevalt vaiba paksusest), laminaatpõranda puhul 1-6 dB. Vaipkate neelab nii sisemist kui ka väljastpoolt tulevat müra.
Kontorites kasutatakse vaipkatet lisaks müra ja kontsaklõbina summutamisele ka sisekujunduselemendina ning hubase õhkkonna loomiseks. Enamjaolt on kontorite vaipkatted tagasihoidlikud ja ühetaolised. Märkamatu vaipkate on eeldatavalt paigaldatud praktilisest seisukohast lähtuvalt - meie porise kliimaga ei tõuse firmaomaniku käsi erksavärvilist katet soetama. Tegelikult on pakutavad kontorikatted sama laia värviskaalaga kui kodused vaibad.
Ideid ja lahendusi võib leida kataloogidest, mitme värvitooni kombinatsioonid annavad huvitavaid lahendusi. Suuremate projektide jaoks on võimalik tellida disaineri poolt spetsiaalselt kujundatud vaipkatteid. Need kootakse enamasti villa-sünteetika kombinatsioonis (suhtes 80/20%) ja on seega kõrgemas hinnaklassis. Kontoritesse sobiva tavalise vaipkatte hind algab 170 kroonist ruutmeetri kohta, luksuslikumad sametised veluurkatted on kallimad.
Vaipkatte puuduseks võrreldes nn kõva põrandaga (PVC, linoleum, parkett, laminaat, kivi jm) on plekkide raskem eemaldamine. Kui kodus saab tekkinud plekile kohe puhastusvahtu peale pihustada ja niiviisi kiirelt tegutsedes ka pleki eemaldada, siis kontoris käib koristaja õhtuti tolmuimejaga ruumid üle, igale plekile tähelepanu pööramata. Vanu plekke on ka puhastusfirmal juba raske eemaldada ja nõnda võib vaipkattest jääda mulje kui ühest võrdlemisi tülikast kattematerjalist, mis aja jooksul määrdub ja silmailu järjest vähem pakub.
Seega nõuab vaipkate põhjalikumat hoolt. Vähemnõudlikud on polüpropüleenkatted ja plaatvaibad. Kõik kõrgema hinnaklassi kontorikatted on kaitstud Scotchgard-kaitsekihiga, mis alla 80kraadise temperatuuriga vedelikel ei lase vaipa imbuda. Väga oluline on vaipkatte puhul korralik porikaitsesüsteem hoone esimesel korrusel.
Autor: Mari Saarva
Seotud lood
Ajalugu kordub: möödunud aasta 26. septembril esitleti Berliinis intrigeerivaid telefone Xiaomi 13T ja Xiaomi 13T Pro, tänavu, samuti 26. septembril ja samuti Berliinis esitles Xiaomi oma uusimaid telefone
Xiaomi 14T ja
Xiaomi 14T Pro. Hetkel kuum
Neli aktsiat, mille ostmist tasub kaaluda
Tagasi Äripäeva esilehele