PM: Külmaperiood ohustab ehitustellimuste täitmist

25. jaanuar 2006, 08:10

Pikema külmaperioodi korral võivad löögi alla sattuda ehitustellimuste täitmise tähtajad.

See aga nõuab ehitajatelt kiirustamist ja võib kaasa tuua tööde kvaliteedi languse, kirjutab Postimees.

Eesti Ehituse juhatuse liige Avo Ambur ütles, et külmaga seiskuvad ehitustel peaaegu kõik välitööd. «Kui on ikka 25-27 kraadi külma, ei pane kedagi välja kruvigi keerama. Kruvi võib küll seina saada, aga iseasi, mis kvaliteediga.»

Seekordse külmalaine tõttu seisid Amburi sõnul välitööd mõnel objektil siiski vaid paar päeva ning see veel tööde lõpptähtaega ei mõjuta. Küll aga võib hakata probleeme tekkima, kui käre külm püsib järjest 15-20 päeva.

Ambur selgitas, et tavaliselt on ehitaja ja tellija vahelistes lepingutes fikseeritud ka vääramatu jõud, mis võib takistada lepingu täitmist.

Ehitusettevõtjate liidu tegevdirektori Tarmo Lige sõnul ei määratleta Eestis ehituslepingus võimalikke riske, näiteks külmast tulenev töö kallinemine või edasilükkumine.

«Kui ehitaja tahaks kõik riskid lepingusse kirjutada, siis ta seda lepingut ei saa ja töö teeb keegi teine,» ütles ta. «Näiteks Soomes on ehitajal võimalik saada lisaraha, kui õhutemperatuur langeb alla kokkulepitud taseme.»

Lige märkis, et põhimõtteliselt saab kõiki ehitustöid teha ka külma ilmaga, kuid see nõuab spetsiaalseid vahendeid ja teeb töö kallimaks.

Lige hinnangul näeb Eesti keskmine ehitustööde tellija vaid kasuminumbrit, soovimata arvestada töid takistanud objektiivseid põhjuseid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing