USA kultusfilmide festival avab Hollywoodi varjatud pale

Christel Karits 27. jaanuar 2006, 00:00

Festivali korraldajate hinnangul jääb liiga tihti märkamatuks, et ka Hollywoodil on oma varjatud pale, mis pole vähem paeluv ega vähem väärtuslik kui Euroopa väärtfilm. Seekord pakutakse publikule vaatamiseks nii laialt teatud suurteoseid kui ka alternatiivsemat kinokunsti esindava skandaalse Factory seltskonna eksperimentaalfilme. Kõiki neid näeb suurel ekraanil esmakordselt ja tõenäoliselt ainukordselt. Filme juhatavad sisse lühiloengud filmi ja ameerika kultuuri asjatundjatelt.

Festivali avab Robert Aldrichi kõigi aegade kõige silmapaistvamaks film noir'iks peetud suurteos "Kiss Me Deadly". Avakõnega esineb Ameerika saatkonna kultuuriatašee Eric A. Johnson.

Filmi "Kiss Me Deadly" keskseks tegelaseks on kurikuulus antisotsiaalne ja vägivaldne eradetektiiv Mike Hammer (Ralph Meeker). Ühel hilisõhtusel teekonnal korjab mees tee äärest peale imekauni blondi hääletaja (Cloris Leachman). Ainult vihmamantlisse riietatud reisija vastu tunnevad huvi kõige brutaalsemat sorti gangsterid, kel õnnestub paarike öisel maanteel tabada. Teelt aetud autos teadvusele tulev Hammer peab abituna pealt vaatama tüdruku jõhkrat piinamist ja tapmist. Juhuse tahtel pääseb ta kurjategijate käest ja otsustab loo lahendamise enda peale võtta. Kõik niidiotsad viitavad müstilisele karbile - "The great Whatsit" nagu ütleb Hammeri sekretär Velda (Maxine Cooper). Peagi näppavad kurikaelad nii salapärase pagasi kui ka Velda, Hammer aga saab teada, et tegemist on kirjeldamatult ohtliku radioaktiivse materjaliga. Külma sõja kohatisest hüsteerilisusest kootud kriminaaldraama hoiab vaatajat põnevil lõpplahenduseni.

Festivali järgnevatel päevadel näeb Martin Scorsese'i karjääris ja filmiajaloos määravaks teetähiseks saanud filmi "Mean Streets", Andy Warholi Factory seltskonda kuulunud režissööri Paul Morrissey kuuekümnendate olulisemaid underground filme "Andy Warhol's Flesh", "Andy Warhol's Trash" ja "Andy Warhol's Heat", Michelangelo Antonioni ebatavalist ja visuaalselt vapustavat filmi noorte mässumeelsusest ja vabameelsest boheemlaselust kuuekümnendate lõpu Ameerikas "Zabriskie Point" ning Gordon Parksi kultusfilmi "Shaft". Festivali lõpetab "Apocalypse Now Redux", mis on Francis Ford Coppola täiendatud versioon 1979. aasta filmist "Apocalypse Now".

USA kultusfilmide festival toimub Manifesti filminädalate raames.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing