Turvarulood saab kokku rullida

Margus Valdi 08. veebruar 2006, 00:00

Eesti aknaturul on levinuimaks aknatüübiks nn saksa aken ehk sissepoole avanev üheraamne aken, mis on valdavalt pöörd- ja kaldavamisfunktsiooniga. Selliste akende turvalisuse määrab, kui mitut turvasulust on kasutatud. Standardsulusel on kahes diagonaalnurgas sulgur, mis haakub kindlalt erivastuste taha, et raami ei saaks lengist välja kangutada. "Lisades kaks samasugust turvapunkti ehk siis igasse nurka ühe, saavutatakse veelgi muukimiskindlam aken. Olenevalt luugi suurusest saab taolisi suluseid veelgi lisada," kommenteerib ASi Plastmerk müügijuht Ahti Velling.

Saksa akna sulus on konstrueeritud nii, et üks käepide liigutab alati teineteisega jadamisi liidetud sulgurdetaile. See hõlbustab sissemurdmist, kuna tabades kangiga üht sulgurtapi keelt ning seda õiges suunas nihutades on võimalik avada kogu aknaraami sulustus. Selle vastu soovitab ASi Lokman turundusjuht Andres Kokk kasutada kombineeritult turvasulustega võtmega lukustatavat aknakäepidet või siis uuemat ja ka odavamat leiutist - siduriga käepidet, mis ei lase sulust väljastpoolt pöörata.

Koduaknad muudavad turvalisemaks ka turvarulood ja turvakardinad. "Pole ju kasu turvalisest uksest, kui aknad on jäänud turvamata," arvab pikaajaliste kogemustega turvakatete tootja OÜ Eimur juhataja Heiki Murel. Ta lisab, et parim tulemus saavutatakse juhul, kui kasutatakse turvakardinaid või turvaruloosid koos valvesignalisatsiooniga.

"Mitmed kannatanud pöörduvad meie poole alles siis, kui sissemurdmised on üks või kaks korda aset leidnud. Nii turvarulood kui ka turvakardinad on ülesrullitavad ja seega on võimalik need päevaseks ajaks eest ära rullida ning aken vabastada, erinevalt trellidest, kust läbi vaatamisel võib tekkida puuripistetu tunne," räägib Heiki Murel.

Turvarulood on mõeldud suhteliselt väiksemate, kuni 3,5 meetri laiuste avade kaitseks. Selle ülesrullitav matt koosneb polüretaantäidisega alumiiniumribadest, nõnda väheneb ka soojuse kadu ja tänava müra. Turvakardin on valmistatud alumiiniumprofiili ribadest, mis on veelgi tugevamad ja turvalisemad ning on mõeldud suuremate, kuni 7meetriste avade kaitseks või ruumide eraldamiseks.

Avadega turvakardinaid kasutatakse sageli ka müügiakende kaitseks, kuna läbi nende on võimalik näha vaateaknale väljapandud kaupu. "Nii turvakardinaid kui ka turvaruloosid saab paigaldada ruumi sissepoole või väljapoole ning neid on võimalik juhtida rihm-mehhanismiga, väntmehhanismiga või elektriajamiga, mis töötab tavalise lülitiga, võtmega lülitiga, puldiga või aegreleega," selgitab OÜ Eimur juhataja Heiki Murel.

Praeguseks hetkeks on turule tulnud ka vägagi suur valik klaaspakette. Saadaval on tavaliste klaasidega, karastatud, lamineeritud ning armeeritud klaaspakette. Karastatud klaas on oma olemuselt mitmeid kordi tugevam kui tavaline, purunemisel pudeneb see väikesteks ohututeks kildudeks.

Lamineeritud klaaspaketi puhul koosneb välimine klaas kahest omavahel kilega kokku lamineeritud klaasilehest, mis purunemisel läheb küll "ämblikuvõrguks", kuid läbitungimiseks tuleb sealt auk läbi raiuda. Armeeritud klaasile on lisatud terasvõrk, mis küll silmaga nähtav, kuid raskendab klaasist läbi tungimist. "Selliste omadustega aknaklaaside omavahel kombineerimisel on võimalik saada klaaspakett, millel on karastatud klaasi tugevus ning lamineeritud klaasi püsivus," selgitab ASi Plastmerk müügijuht Ahti Velling.

Uue akna tellimisel tuleb hoolega silmas pidada hoone arhitektuurikeelt. Akende vahetamine kerkib teravamalt päevakorrale koos teiste suuremate remonttöödega.

Olles üks osa arhitektuurist, peaks akna kuju säilima samasugusena kui maja ehitamisel, ei tohi muuta ruutude jaotust ja nende omavahelist suhet.

OÜ Silindia ostujuhi Jüri Jänese sõnul on vanemate hoonete puhul taastatavaid aknaid siiski suhteliselt vähe. "Enamasti tuleb otsustada uute tegemise kasuks ja suuremate tehaste toodangut oleme suhteliselt vähe kasutanud, see sõltub ka otseselt objektist. Juhul kui võimalik kasutada ka vanu kremoone ja hingesid, tuleb kindlasti tellida väiksemalt tootjalt. See ei pruugi olla odavam variant, aga mõnikord pole suuremate tehaste tootmine piisavalt paindlik, ka tarneajad määravad osa. Nõu tasub küsida restaureerimisega tegelevatelt firmadelt," lisab ta.

Akna materjalide trend liigub puitakende eelistamise suunas. ASi Viljandi Aken & Uks akende projektijuhi Rain Ruusi kinnitusel on näiteks Soomes eelistatuim variant puit-alumiiniumaken, Eestis on erinevusi märgata ka piirkonniti.

"Pärnus on populaarne näiteks saksa aken, mujal büroodes aga on eelistatuim soome tüüp. Puit-alumiiniumi variandi plussiks on seejuures suur ilmastikukindlus just tänu pulbervärvitud välisraamile," lisab ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:45
Otsi:

Ava täpsem otsing