"Mitmed kannatanud pöörduvad meie poole alles siis, kui sissemurdmised on üks või kaks korda aset leidnud. Nii turvarulood kui ka turvakardinad on ülesrullitavad ja seega on võimalik need päevaseks ajaks eest ära rullida ning aken vabastada, erinevalt trellidest, kust läbi vaatamisel võib tekkida puuripistetu tunne," räägib Heiki Murel.
Turvarulood on mõeldud suhteliselt väiksemate, kuni 3,5 meetri laiuste avade kaitseks. Selle ülesrullitav matt koosneb polüretaantäidisega alumiiniumribadest, nõnda väheneb ka soojuse kadu ja tänava müra. Turvakardin on valmistatud alumiiniumprofiili ribadest, mis on veelgi tugevamad ja turvalisemad ning on mõeldud suuremate, kuni 7meetriste avade kaitseks või ruumide eraldamiseks.
Avadega turvakardinaid kasutatakse sageli ka müügiakende kaitseks, kuna läbi nende on võimalik näha vaateaknale väljapandud kaupu. "Nii turvakardinaid kui ka turvaruloosid saab paigaldada ruumi sissepoole või väljapoole ning neid on võimalik juhtida rihm-mehhanismiga, väntmehhanismiga või elektriajamiga, mis töötab tavalise lülitiga, võtmega lülitiga, puldiga või aegreleega," selgitab OÜ Eimur juhataja Heiki Murel.
Praeguseks hetkeks on turule tulnud ka vägagi suur valik klaaspakette. Saadaval on tavaliste klaasidega, karastatud, lamineeritud ning armeeritud klaaspakette. Karastatud klaas on oma olemuselt mitmeid kordi tugevam kui tavaline, purunemisel pudeneb see väikesteks ohututeks kildudeks.
Lamineeritud klaaspaketi puhul koosneb välimine klaas kahest omavahel kilega kokku lamineeritud klaasilehest, mis purunemisel läheb küll "ämblikuvõrguks", kuid läbitungimiseks tuleb sealt auk läbi raiuda. Armeeritud klaasile on lisatud terasvõrk, mis küll silmaga nähtav, kuid raskendab klaasist läbi tungimist. "Selliste omadustega aknaklaaside omavahel kombineerimisel on võimalik saada klaaspakett, millel on karastatud klaasi tugevus ning lamineeritud klaasi püsivus," selgitab ASi Plastmerk müügijuht Ahti Velling.
Uue akna tellimisel tuleb hoolega silmas pidada hoone arhitektuurikeelt. Akende vahetamine kerkib teravamalt päevakorrale koos teiste suuremate remonttöödega.
Olles üks osa arhitektuurist, peaks akna kuju säilima samasugusena kui maja ehitamisel, ei tohi muuta ruutude jaotust ja nende omavahelist suhet.
OÜ Silindia ostujuhi Jüri Jänese sõnul on vanemate hoonete puhul taastatavaid aknaid siiski suhteliselt vähe. "Enamasti tuleb otsustada uute tegemise kasuks ja suuremate tehaste toodangut oleme suhteliselt vähe kasutanud, see sõltub ka otseselt objektist. Juhul kui võimalik kasutada ka vanu kremoone ja hingesid, tuleb kindlasti tellida väiksemalt tootjalt. See ei pruugi olla odavam variant, aga mõnikord pole suuremate tehaste tootmine piisavalt paindlik, ka tarneajad määravad osa. Nõu tasub küsida restaureerimisega tegelevatelt firmadelt," lisab ta.