Viru vangla ehitushange kangutab Riigi Kinnisvara juhte

Gea Velthut-Sokka 15. veebruar 2006, 00:00

Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) viiest liikmest kolm - Tiit Ottis, Roman Kolosov ja Heiki Puusaar - saatsid eelmise nädala algul RKASi nõukogu liikmetele ühise e-kirja, kus teatasid oma soovist ametist lahkuda ning palusid teema järgmisel nõukogu istungil arutlusele võtta. Kirjale oli manusena lisatud 18. jaanuari BNSi uudis, kus RKASi nõukogu esimees, keskerakondlane Kalev Kallo juhatuse tööd teravalt kritiseeris.

17. jaanuaril toimunud nõukogu istungil anti juhatuse tööle Viru vangla riigihanke korraldamisel hävitav hinnang. Riigihange kukkus läbi, kuna korraldajad olid ehituse eeldatavaks maksumuseks arvestanud kolmsada miljonit krooni väiksema summa, kui oli soodsaim laekunud pakkumine.

Ottis, Kolosov ja Puusaar teatasid kirjas, et kuna juhatusel puudub nõukogu toetus, peavad nad ettevõtte huvides paremaks ametist poolte kokkuleppel taanduda. Samas lubavad mehed vajadusel jätkata aprilli lõpuni ning panna kokku ka RKASi 2005. aasta majandusaruande.

Toetuse puudumisele viitav põhjendus on diplomaatiline, kuid mis võis olla kolme mehe jaoks viimaseks piisaks karikas? Sellest täpsemalt rääkida ei soovi neist ükski.

"Oleme omavahel kokku leppinud, et me ei kommenteeri," ütles Kolosov. "Tegime lihtsalt ettepaneku otsida juhatusse uued inimesed."

Ka Ottis keeldus pressiesindaja vahendusel intervjuust, Puusaar oma töötelefoni eile vastu ei võtnud.

"See oli sügavalt isiklik otsus," ütles lahkumiskirjale mitte alla kirjutanud ja seega ametisse jääda sooviv juhatuse liige Margus Lantin, kes samuti keeldus edasistest kommentaaridest. Meeleolu RKASis on Lantini kinnitusel aga normaalne ja töine ning mingeid pingeid õhus ei ole.

Eile puhkusereisil viibinud Kalev Kallo, kes lisaks Riigi Kinnisvara nõukogu esimehe ametile on ka Tallinna abilinnapea, oli ettevõtte juhatuse käitumise üle sügavalt imestunud. "Kiri saadeti kaks ja pool nädalat pärast nõukogu istungit. Tol korral ei olnud juhatuse võimalikust lahkumisest juttugi," ütles Kallo. "Sellist käitumist ei saa tõsiselt võtta. Ja sellised inimesed juhivad firmat, mis investeerib aastas ligi miljard krooni riigi raha."

Kallo kinnitusel ei ole RKASi juhatuse ja nõukogu vahel erilist konflikti ega arusaamatusi. "Lihtsalt nendepoolne saamatus," lausus ta.

Ka rahvaliitlasest nõukogu liige Janno Reiljan kinnitas, et RKASi juhatus ei saa oma tööga hakkama ning kõik konfliktid on alguse saanud just sellest. "Suhted on pingelised olnud kogu aeg ja koostöö pole klappinud," rääkis Reiljan. "Nõukogus polnud jaanuaris mingeid ähvardusi ja solvumisi, kuigi kriitikat ikka tehti. Aga meil pole siin ju aadlipreilide pansionaat."

Reiljani sõnul viitasid juhatuse saamatusele ka konfliktid ehitusfirmadega. "RKAS ja ehitajad peaksid olema partnerid, mitte vaenlased. Meie saame aga kirju, kus juhatuse peale kaevatakse, et nendega on võimatu koostööd teha."

Peaministri nõuniku, RKASi nõukogu liikme Kalev Kuke kinnitusel ei ole temal Ottisele ja teistele juhatuse liikmetele ühtegi etteheidet. "Pole saladus, et Ottise suhted Kalloga pole kõige paremad," viitas Kukk isikutevahelisele konfliktile.

RKASi nõukogu koguneb taas 21. veebruaril.

Ehitusfirmade juhid olid Riigi Kinnisvara aktsiaseltsi juhatuse liikmete võimalikust lahkumisest kuuldes üllatunud ning väitsid, et otseselt juhatuse vastu pole nad protesteerinud.

"Meie protestisime konkreetselt ühe objekti pärast, mida juhtub ehituses pidevalt," selgitas ASi Facio Ehitus arendusdirektor ja nõukogu liige Tõnis Kull ja lisas, et ühegi juhatuse liikme peale nad kaevanud ei ole.

Ehitajatele valmistas meelehärmi see, et Viru vangla riigihange oli mõeldud vaid suletud ringile. "Arvestades ehitajate arvu, oli riigihange väga kitsas," ütles Kull.

ASi YIT Ehitus juht Priit Sauk tõdes, et nii palju kui firma on riigihangetel osalenud, pole neilgi Riigi Kinnisvaraga südamlikke suhteid tekkinud. "Meie pole juhatuse peale küll kunagi kaevanud," kinnitas Sauk.

Eesti Kinnisvara ASi juhatuse liikmete lahkumisavaldustest kuuldes olid üllatunud ka ASi Skanska EMV juht Jaanus Otsa ning ASi Koger ja Partnerid omanik Andres Koger. "Mina pole seda teemat kellegagi arutanud, kuulsin nende tagasiastumissoovist alles nüüd," märkis Otsa. Kogeri sõnul pole nende firma Eesti Kinnisvara ASiga kokku puutunud, ent juhatuse lahkumissoov üllatas tedagi.

Firmajuhid peavad Riigi Kinnisvara ASi juhatuse lahkumissoovi sisemiste suhete probleemiks. "See peab olema nende sisemine probleem," ei osanud ASi Facio Ehitus arendusjuht Tõnis Kull muud põhjendust leida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing