Tarkvara aitab ettevõtte tootmist senisest detailsemalt planeerida

Ain Alvela 02. mai 2006, 00:00

ProdMaster V3 erineb Excelist selle poolest, et kasutaja peab valima etteantud võimaluste vahel, mis vähendab juhuslike vigade sattumist andmebaasidesse.

ProdMasteri tulemuslikkus ilmneb eelkõige selliste tootmisettevõtete puhul, kes tegelevad näiteks allhanketööde teostamisega paljudele klientidele. Seda tarkvara on otstarbekas kasutada ettevõttel, kellel on tegemist suure hulga tellimuste haldamisega. Näiteks võimaldab programm planeerida materjalikulu ja vähendada laovarude kogumist igaks juhuks.

Et ProdMasteri andmeid hoitakse Microsofti SQL-serveris, võib ettevõtetel, kes on oma arvutipargi üles ehitanud mõnele tasuta programmile, tekkida probleeme ühilduvusega. Samuti peaks ettevõte kasutama vähemalt Windows 2000 operatsioonisüsteemi.

Põhjamaade autotööstusele allhanketöid tegeva ASi Baltic Components juhataja Kulvo Pendra sõnul on kolm aastat ProdMaster tarkvara kasutamist toonud firma asjadesse selguse. "Paneme 25-30 detailist kokku autode salongiinterjööri komponente," iseloomustab Pendra. "ProdMaster programm kannab hästi hoolt selle eest, et ükski nendest detailidest puudu ei oleks."

Uue majandusprogrammi välja töötanud ASi Usesoft majandustarkvara konsultant Carlos Niitsoo kinnitab, et kui Excel on vabalt muudetav programm, siis ProdMaster seab andmete haldamisele piirid. "Kasutaja ei saa programmi sisestada ükskõik mida, vaid andmeid kujul, mis on tarkvara poolt ette antud," iseloomustab Niitsoo. "Kui ettevõte soovib Excelit ProdMasterile üle minna, on loodud võimalus n-ö poolautomaatseks sünkroniseerimiseks, näiteks tootekoodide ülekandmiseks. Aga andmed tuleks enne ikkagi üle kontrollida."

Oma majandustarkvara ProdMaster Usesoft üldjuhul ei müü, vaid rendib. Programmi vahetuse hind ettevõttele sõltub muuhulgas ka sellest, kui suured on hallatavad andmebaasid, sest see määrab, kui palju tööaega uue programmi juurutamiseks kulub. Renditasu on kuus ühe töökoha kohta keskmiselt 1500 krooni. "Hinna sees on konsultatsioon ja programmi täiustamine - hoiame sellel pidevalt silma peal," selgitab Niitsoo.

Et üleminek uuele tootmise juhtimise tarkvarale on aeganõudev, annab tunnistust traktoritööstusele allhanke korras varuosasid tootva OÜ PNJ Eesti kogemus. Läbirääkimiste algusest on kulunud poolteist aastat, selle ajaga on ettevõttes programmile ProdMaster üle viidud 70% toote- ja kliendihaldusest. Varem Excelit kasutanud firma tootevalikus on 150 nimetust detaile, mida tarnitakse Euroopa vahelattu Inglismaal ja Prantsusmaale.

"Ettevõte kasvas sedavõrd, et me ei suutnud enam oma andmebaase kontrollida," selgitab PNJ Eesti müügijuht Gary Kaljuvee. "Uuele tarkvarale läheme üle samm-sammult. Alustasime konsultatsioonide võtmisega ja nüüd on jäänud korraldada tootmise planeerimine ja tootlikkuse analüüsimine."

Tööjõukulu pole firmas Kaljuvee hinnangul suurenenud. Otseselt ProdMasteriga on seotud esialgu kolm inimest - andmesisestaja, tootmisjuht ja ostujuht. "Teisi pole veel asjasse seganud, eks siis, kui kõik perfektselt töötab, korraldame töötajatele koolituse," räägib ta.

Kaljuvee kinnitab, et paralleelselt ProdMasteri juurutamisega hoitakse käigus ka Exceli andmeid. Täielikult loodab ta firma uuele tarkvarale üle viia aasta lõpus.

Exceli töökindlus ja võimaluste hulk on tegelikult väga suur, kuid probleem tekib just keerulisema tabelisüsteemi puhul. Ning mitte seetõttu, et programm oleks piiratud, pigem jääb kasutajatel teadmisi vajaka.

Excel võimaldab suisa programmeerida ja luua igasugustele majandustarkvaradele sarnaseid programme. Küsimus on siiski pigem selles, kas ka raamatupidaja selle kõik käsitsi valmis teeb.

Lihtsam on kindlasti osta valmis n-ö rööbastega majandustarkvara, kus ei ole võimalik numbreid valesse kohta panna või mingit valemit kogemata ära kustutada.

Hinna ja tasuvuse koha pealt sõltub tõesti väga palju ettevõttest, ent kui vähegi võimalik, siis tõepoolest on soovitatav minna igas valdkonnas üle spetsiifilist rolli täitvale tarkvarale.

Tootmise planeerimist toetav majandustarkvara tuleks kasutusele võtta enne, kui Excel ettevõttes liiga sügavale on juurdunud.

Tootmisettevõtte igapäevase töö käigus on mitmete teiste valdkondade andmed raamatupidamisinfost kriitilisemad, nende seas klientide tellimuste fikseerimine ning nende õigeaegse täitmise tagamine. Mida suurem on ettevõtte töömaht, seda mahukamad on andmed klienditeenindust puudutavas valdkonnas. Tavaline raamatupidamistarkvara seda funktsionaalsust ei paku.

Kogemuse põhjal võib öelda, et peamiseks töövahendiks on tabelarvutusprogrammid - enamasti Microsoft Excel. Kiirelt arenevatele tootjatele on Excel väga hea abivahend. See sobib hästi töövahendiks alustavale ettevõttele olukorras, mil andmete mahud ei ole veel väga suured, kus kogu andmete käsitsemine on piiratud hulga inimeste kontrolli all ning veel ei ole väga selget pilti, mis vajadustele majandustarkvara peaks lahendusi pakkuma. Samas on iga lahenduse jaoks oma aeg.

Tavaliselt hakkavad ettevõtted uusi lahendusi otsima olukorras, kus Excelis loodud süsteem on kitsaks jäänud. Põhjuseid, miks tabelarvutusprogramm enam ei rahulda, on mitmeid. Peamised probleemid on seotud kasvanud andmemahtudega, mille käsitsemine Excelis ei ole enam mugav ega töökindel, ning suurenenud kollektiiviga, kus erinevad inimesed vajavad ligipääsu samadele ressurssidele. Nende murede lahendamiseks luuakse keerukaid failikomplekte, mis alatihti tähendavad andmete korduvkirjeldamist ning mis omakorda suurendab vigade allikaid.

Lahtihüppeks Excelist sobib just tootmisettevõtete vajadusi silmas pidades hiljuti turule jõudnud majandustarkvara ProdMaster. Siiski tuleb silmas pidada, et mida sügavamalt on Excel ettevõttes juurdunud, seda keerukam ning pingelisem on uue piiritletud süsteemi rakendamine. Tuleb arvestada, et nii vabalt käsitletavat keskkonda kui Excel ükski valmislahendus ei paku. Samuti ei pruugi õnnestuda kõigi omanäoliste protseduuride kordamine uues süsteemis. Seega tuleb soovitada, et otsus spetsiaalse kliendihaldustarkvara rakendamiseks on mõistlik langetada võimalikult varakult, sest seda lihtsamaks kujuneb lahenduse töölesaamine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing