Tants tubakaaktsiisi ümber

Ivo Raudjärv 07. november 2006, 00:00

Hiljaaegu käisid Eestis missioonil Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) esindajad. Eesti on seni IMF soovitusi võtnud väga tõsiselt ning IMF osa Eesti majanduse arengu seisukohast on raske üle tähtsustada. Samas loodame, et soovituste rakendamisel järgitakse ka kohalikku eripära.

Üks IMF soovitus eelarvepoliitika (euro kasutuselevõtmise aspektist) suhtes oli tõsta alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi nii ruttu kui võimalik. Paraku peab juhtima idee rakendajate tähelepanu kohalikule iseärasusele.

Nimelt on Eesti valinud tee, kus aktsiiside tõstmine Euroopa Liidus direktiividega nõutud tasemele toimub järk-järgult. Seejuures on alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi seaduses (ATKAS) sätestatud aktsiisimäärad aastate kaupa.

Probleem seisneb selles, et aktsiisimäärasid sätestavad paragrahvid on jõustunud ning maksumaksjail on tekkinud õiguspärane ootus, et aktsiisimäärasid ei tõsteta sätestatust kiiremas tempos.

Kunagi arutas Riigikohus mõneti sarnast kaasust (nr III-4/A-5/94), mis puudutas taluseaduse alusel talupidajatele esimeseks viieks aastaks antud maksuvabastust. Riigikogu tunnistas maksuvabastuse enne tähtaja möödumist kehtetuks. Riigikohus sellega ei nõustunud, leides, et "igaüks peab saama temale seadusega antud õigusi ja vabadusi kasutada vähemalt seaduses sätestatud tähtaja jooksul. Seaduses tehtav muudatus ei tohi olla õiguse subjektide suhtes sõnamurdlik."

Ka tähtajaliselt maksumäärade sätestamine tekitab maksumaksjatele samasuguse õiguspärase ootuse.

Riigikogu on tegelikult aktsiiside osas juba sõnamurdlikult käitunud, kui 1. jaanuaril 2006 jõustus ATKASi muudatuste pakett, mis oluliselt kiirendas aktsiisimäärade tõusu.

Riik oli sunnitud oma poliitikat muutma, kuna aktsiiside kiirendatud tõstmine põrkus vastu nn konvergentsikriteeriumidega, mis muu hulgas tähendas, et eurot ei saa ilmselt 2007. a kasutusele võtta. Kuna valitsus lootis siiski euro kasutuselevõtmisele varem plaanitud ajal, tuli aktsiisimäärasid taas langetada, nullides nii ära kehtima hakkama pidanud muudatuste paketi. Ja endiselt on aktsiisimäärad aastate kaupa seaduses kirjas.

Meil on hea meel tõdeda, et ka rahandusminister Aivar Sõerd on arvamusel, et aktsiiside tõstmisel tekitab probleeme ka maksumaksja nn õiguslik ootus (Postimees, 28.08.2006). Toetame kindlasti ministrit tema seisukoha osas.

Riigikogu peaks kindlasti püüdma end kokku võtta ja saaklooma hetkeks unustama. Loomulikult on euro kasutuselevõtmine oluline samm Eestile, kuid see ei tähenda, et peaksime seepärast omaenda rahva õiguste otsas trampima. Kui Riigikogu on otsustanud maksumäärad tähtajaliselt kehtestada, ei tohi sellest sõnamurdlikult taganeda. Isegi siis, kui tegemist on selliste pahede maksustamisega nagu suitsetamine või joomine. Põhiseadus kehtib kõigi jaoks ühtemoodi, ka joodikutele ja suitsetajatele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing