Gea Velthut-Sokka • 22. november 2006 kell 22:00

Tööjõukriis jõudis Ida-Virumaale

Tänavu kolmandas kvartalis kahanes töötus rekordiliselt madala 5,4 protsendini. Seejuures on kõige kiiremini vähenenud tööpuudus Kirde-Eestis, jõudes 8,5 protsendini. Veel aasta tagasi oli seal tööpuudus 13,2 protsenti.

Kui pealinna ettevõtjad on töötajate puuduse üle kurtnud juba aasta jagu, siis nüüd on mure tööjõu pärast jõudnud ka Ida-Virumaale.

Aseris asuva Wienerbergi tegevjuhi Ain Inno sõnul annab tööjõupuudus päris valusalt tunda, eriti selles valguses, et ettevõte avab kohe uue tellisetehase. "Selliseid on päris suur seltskond, kes tulevad küll tööle, aga ei jää pidama," nentis Inno. "Kõige suurem puudus on just lihtsa, aga füüsiliselt raske töö tegijatest."

Tööliste massilise lahkumise vältimiseks oli ettevõttes oktoobris üleüldine palgatõus, kusjuures palka said enam juurde just tootmises töötavad inimesed. "Nii palju me ikka maksta ei jõua kui Soomes, aga piirkonna mõistes on meil hea palk," lisas Inno.

Järgmisel nädalal avatavas uues tellisetehases saab tööd esialgu 30 inimest. Olenevalt tootmismahtudest võib ettevõte kevadel veel töölisi juurde vajada. Tehas läks maksma 250 miljonit krooni.

Majandusministeeriumi majandusanalüüsi talituse eksperdi Mario Lambingu sõnul on paratamatu, et massiliselt nn odava tööjõu kasutamine saab ükskord otsa. "Kui teised ettevõtted on valmis töötajale juba täna pakkuma paremaid töötingimusi, siis tuleb odava tööjõu kasutajail kas kõrvale astuda või muutuvate tingimustega kohaneda," märkis Lambing.

Hetkel kuum