Ettevõtted peavad hakkama REACHiks valmistuma

Hellar Meybaum 18. detsember 2006, 00:00

REACH on Euroopa Liidu regulatiivne eelnõu kemikaalide (umbes 30 000) registreerimiseks, hindamiseks, kasutusse lubamiseks ja piiranguteks.

REACH on väljakutse kõigile, kes toodavad, impordivad või kasutavad kemikaale alates ühest tonnist aastas. Võimalike probleemide vältimiseks tuleb juba praegu alustada ettevalmistusi, et ei juhtuks nagu tuntud Eesti kirjandusklassiku teose koolipoisiga, kes jõudis isaga koolimajja alles pärast tundide algust. Nii võib juhtuda ka kemikaalide käitlejaga, kellele ootamatult selgub, et REACH on jõustunud ja keemiliste ainete eel-registreerimise protsess on juba alanud.

Kemikaale käitlevad ettevõtted peavad alustuseks ennast positsioneerima REACHi suhtes. Kui ettevõte on aine tootja, importija või allkasutaja, rakenduvad talle sõltuvalt positsioonist kemikaali tarneahelas mitmesugused kohustused koos vastutusega.

Strateegiliste valikute tegemist tuleb alustada käideldavate kemikaalide koguste määramisega. Seejärel on vaja kindlaks teha, millised keemilised ained on ettevõtte äris võtmekemikaalid. Edasi tasub selgitada välja kõikide kemikaalide uuringuvajadused.

Ettevõttes tuleb korraldada toodetavate või imporditavate keemiliste ainete inventuur. Lisaks tuleb välja selgitada, kas ained või valmististe komponendid on imporditud väljastpoolt Euroopa Liitu. Alustama peab suhtlemisest oma ainete või valmististe tarnijatega, et jõuda selgusele, milline on nende tegutsemisaktiivsus REACHis.

Soovitaks alustada kirjavahetusest, kuid järgides, et sajad kirjad ei külvaks segadust ega risustaks postkaste. Kirjas võiks rõhutada, et vastutus keemilise aine käitlemisel jagatakse mööda tarneahelat. Kindlasti tuleb küsida tarnijalt iga teile müüdud kemikaali ohutuskaardi viimast uuendust. Tarnijaid tuleb teavitada REACHist, näidates üles eneseteadlikkust. Järgmise sammuna tuleb koguda klientidelt andmeid toodete kasutusalade kohta, mis on aluseks kemikaali riski hindamisele ettemääratud kasutusalal.

Allkasutajad omakorda peavad olema valmis edastama teavet aine kasutustingimuste ja -riskide kohta oma tarnijatele, kelle kohus on edastada vastav informatsioon mööda tarneahelat üles kuni aine tootja või importijani.

Start antakse 12 kuud pärast REACHi jõustumist. Oluline on teada, et eelregistreerimine kestab ainult kuus kuud (eeldatavasti juuni 2008 kuni detsember 2008).

Tuleb arvesse võtta, et eelregistreerimise vahelejätmine tähendab aine registreerimisprotsessi alustamist kohe, mis sõltuvalt aine kogusest osutunuks kohustuslikuks alles aastate pärast. Sellepärast tasub jälgida hoolikalt kõigi ostetavate ainete eelregistreerimise käiku.

Eelregistreerimisprotsessi edukas läbimine lubab asuda järgmise etapina kemikaale registreerima vastavalt REACHi määruses kehtestatud nõuetele ja registreerimise ajatabelile.

Arvestada tuleb sellega, et kemikaali registreerimata jätmine tähendab andmete puudumist ning keelustab kemikaali edaspidise kasutamise ja turustamise.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing