Hiina majanduskasv ränga hinnaga

Sirje Rank 16. jaanuar 2007, 00:00

Hiina valitsuse hiljuti avaldatud uuringus kiire majanduskasvu keskkonnamõjudest on kahju suurus - võttes arvesse tervishoiukulud, põldude saagikuse vähenemise jms - hinnatud vähemalt 10 protsendile sisemajanduse koguproduktist.

Hiina asekeskkonnaministri Pan Yue sõnul nullib see ära tervete kümnendite juurdekasvu, kirjutas Dagens Industri.

Samas on vähe lootust, et lähiajal midagi muutub. Rahvaarv kasvab ning aastaks 2020 peaks Hiina sisemajanduse koguprodukt valitsuse kava järgi 2000. aastaga võrreldes neljakordistuma. Läinud aastal oli Hiina majanduskasv esialgseil andmeil 10,5%, ületades neljandat aastat järjest 10% piiri. Keskkonnale tähendab see ränka koormust.

"Me toome tooraine sisse ja saadame seejärel valmis kauba välismaale, jäätmed ja saast jäävad aga meile," tõdes inseneriteaduste akadeemia asepresident Sheng Guofang.

"Hiina on viimane riik maailmas, mis võib endale lubada majanduskasvu eelistamist ja keskkonnaküsimuste tagaplaanile jätmist. Meil on liiga palju elanikke ja liiga vähe loodusvarasid. See on koorem, millega me toime ei tule. Võimalik on vaid jätkusuutlik arengumudel," ütles Pan Yue.

Hiina suurlinnade ja tööstuse kasvanud veevajadus on loonud defitsiidi, mis tähendab aastas ligi 35 miljonit tonni saamata teraviljatoodangut.

Hiina on arvatust kiiremini möödumas USAst, mis paiskab praegu atmosfääri kõige rohkem kliima soojenemist põhjustavaid kasvuhoonegaase. Hiina võib USAst mööda minna juba 2009. aastal. Peapõhjuseks on söeküttel elektrijaamad ning sõiduautode arvu kiire kasv.

Hiina valitsus on seadnud eesmärgi suurendada ajavahemikul 2000-2020 energiakasutuse efektiivsust 20% iga SKP ühiku kohta. Vastu töötavad aga omavalitsused, kel pole mingit stiimulit keskkonnanorme järgida. Nende tööd on seni hinnatud valdavalt majanduskasvu tempo järgi.

Läinud nädalal ähvardas Hiina riiklik keskkonnakaitse agentuur juba kümned ettevõtted kinni panna, kui need keskkonnanõudeid täitma ei hakka. Mõjutusvahendina plaanib Hiina valitsus tõsta suurte energiakuludega ja keskkonda saastavate kaupade ekspordimaksu. Seevastu säästlikud energiatarbijad võivad saada maksusoodustusi. Samuti tahab valitsus lükata tagasi välismaised investeeringud, mis on seotud kõrge keskkonnariskiga, kuid toovad Hiina majandusele vähe kasu.

Keskkonnateema on arutusel ka täna algaval Hiina ja ELi esindajate kohtumisel, kus kõne all on ELi ja Hiina uus partnerlusleping.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing