Ida-Virumaa Integratsioonikeskus käivitab
põgenike ja immigrantide alase projekti.
Projekt nimega "Teadlikkuse suurendamine Ida-Virumaa elanikkonna hulgas varjupaigataotlejate ja rahvusvahelise kaitse saajate kohta" kestab kaks aastat ja selle eelarve on 1,5 miljonit krooni, millest 80% kaetakse Euroopa Pagulasfondi poolt, teatas keskus.
Alanud projekt sisaldab konkreetseid tegevusi: esiteks teostatakse uuring erinevate maakonna elanike gruppide seas, et selgitada välja nende suhtumine potentsiaalsete põgenike (pagulaste) suhtes ning nende valmisoleku kohta suhelda inimestega, kes on teistsuguse kultuuri ja religiooni taustaga. Teiseks koostatakse ja antakse välja käsiraamat, mis hakkab sisaldama infot Eesti elanikkonna kohta ja ka sellest, kuidas on võimalik saada õiguslikku ja muud abi. Käsiraamat plaanitakse välja anda mitmes keeles.
Kolmandaks valmistatakse ette grupp inimesi, kes mõistavad erinevaid kultuure ja on võimelised põgenikega suhtlema ja neid ka aitama. Projekti tegevusse planeeritakse kaasata ka eksperdid Soomest, kus on suurem põgenikega tegelemise kogemus.
Artikkel jätkub pärast reklaami
„Jutt käib ühest Eesti esimestest projektidest, mis on suunatud pagulastele. Me näeme, et selle projekti tulemuseks on konkreetsed asjad, mis aitavad meid töös põgenike ja uue immigratsioonivooluga Euroopa Liidu (EL) maadest. Kuna EL maadest Eestisse elama tulevate inimeste arv võib peagi järsult suureneda, vajavad ka nemad teatud abi uue kultuuri ja keelekeskkonnaga kohanemiseks. Sellepärast vaadatakse seda projekti ka kui ennetava vahendina ksenofoobia ja rassismi vastu,” rääkis MTÜ Ida-Virumaa Integratsioonikeskuse juhataja Aleksander Dusman.
„Konkursi kuulutas välja siseministeerium ja me esitasimegi konkreetseid tegevusi sisaldava projekti. Projekti eesmärkide saavutamiseks teeme koostööd tugevate partneritega, kelleks on eraülikool Audentes, Eesti Inimõiguste Instituut ja Illuka vallavalitsus, kus asub Eesti ainuke pagulaste vastuvõtu keskus,” ütles Dusman.