Koolituste hindasid varjutab ärisaladuse loor

Marko Liibak 07. veebruar 2007, 00:00

"Üldjuhul ei kirjuta me klientidele täpselt rida-realt koolituse hinda lahti," ütleb Audentes Ariko turundusjuht Riina Kurg ja annab mõista, et kui seda siiski soovitakse, tehakse teatud mööndusi.

Mullu Audentes Arikos enamusosaluse ostnud Invicta tegevjuht Peeter Puskai lisab, et hinnaosad on firmasaladus ning sellist infot ei jagata.

Puskai ilmestab seda näitega: "Ka bussipiletil ei ole kirjas, palju hinnast on mõeldud bussijuhi palgale palju, bussi ülalpidamiseks. Saan aru soovist tutvustada konkureerivate ettevõtete hinnakujundust, aga konkreetsetest kroonidest rääkimine kahjustaks meie ärihuve."

Samamoodi ei olnud koolitushindade komponentide täpsest maksumusest nõus rääkima firmad Self II ja MetaProfit.

Firma Essentia Konsultatsioonid juht Priit Pupart ütleb, et sobilik koolituse hind on see, mida klient on valmis maksma. Põhiliseks kuluks on koolitaja ise, märgib Pupart ja lisab, et uue ja unikaalse koolituse ettevalmistamise aeg on tavaliselt kaks korda pikem kui koolitus ise. Kolmandik ajast läheb koolituse müügitööks, teine kolmandik enesetäiendamiseks ning viimane kolmandik ajast kulub ettevalmistuseks ja koolituseks.

Väikefirmas koosneb Puparti sõnul koolitaja töönädal ühest päevast koolitamisest, ühest päevast koolituse ettevalmistamisest, kahest päevast müügitööst ja ühest päevast enesetäiendusest. "Sellise ajakulu peab katma ühe koolituspäeva hind." Hea koolitaja kulu töövahenditele ja tasule on koolitusfirma jaoks 50 000 krooni kuus, toob Pupart näite.

Kui koolituspäeva hinnaks on 20 000 krooni, siis on kirjeldatud mudeli kohaselt käive koolitaja kohta kuus 87 000 krooni, millest 57% on temaga otseselt seotud kulud. Ülejäänud 43% käibest peab katma koolituse korraldamise kulud, kontori rendi, turunduse, arenduse ja autoritasude kulud ning soovitatavalt jätma osa kasumiks, selgitab Pupart.

Peeter Puskai lisab, et koolitusprogrammi esitlus on üsna pika protsessi lõpptulemus ning tema sõnul ei peegelda praegune hinnatase selle keerukust. "Koolitushinnad peaksid tõusma vähemalt 10-15%."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:27
Otsi:

Ava täpsem otsing