Priit Sauk vastas eile
aripaev.ee lugejate küsimustele.
Kui suur on Teie hinnangul oodatav ehitusturu kasv Eestis sel aastal?
Jään juba kuulda olnud prognooside juurde, et reaalne mahtude kasv peaks jääma 10-15% kanti, aga rahaline kasv võib olla isegi 15-20% või üle selle. Ehk hinnad tõusevad endiselt kiiremini kui maht ja efektiivsus.
Kas ja kui palju on oodata sektoris ühinemisi/ülevõtmisi?
Ootaksin ühinemisi ja ülevõtmisi huviga, ma ei välista neid. Ma hästi ei usu pankrottide ja hävingute tõttu sundmüüke. Kui, siis pigem mõne pisema arendaja puhul. Huviga ootan ka teateid uute börsile tulijate kohta.
Mida arvate tööjõu sissetoomisest just ehitusvaldkonda?
Pooldan kahe käega. Kuidagi kurb on kuulata, et Bulgaarias või Moldovas on miljoneid tööotsijaid, aga meie muretseme nende puudumise pärast. Neid oleks mõistlik mingiks ajaks siiski riiki lubada ja aidata sellega kaasa meie tööjõuprobleemide leevendamisele.
Kuidas garanteerida riigihangete läbipaistvus?
Arvan, et riigihanked on piisavalt läbipaistvad. Kindlasti peaks jääma ka tulevikus riigihanke pakkumiste avamine kohe pärast esitamist pakkujate osalusel. Konkurents paneb siis ise paika, et kõik toimuks ausalt ja avatult.
Kui tihti peate oma ametis ametnikele pistist pakkuma? Ja kui tihti on küsitud?
Ma arvan, et see pole meie ühiskonnas siiski reegel. Kui nüüd veidi mõelda, siis ega ma ei ole kohanudki sellist otse küsimist. Ametnike poolt isikliku kasu saamise eesmärgil pistise küsimise ja selle andmise kogemus mul puudub.
Miks te Pärnus ja Hiiul proovite kortermaju ehitada skeemi järgi, mis teid hiljem kohtusse viib? Kas Teie meelest ei jäta see YIT-le halba märki külge?
Mõlemad mainitud on väga hinnatud piirkonnas asuvad objektid ja nendele rajatud tooted on Eestis seni vähe tuntud. Kui lisada kellegi kadedus või poliitiline huvi ning veel jumal teab mis, saamegi tulemuseks kohtuasjad. See näitab olulisi puudujääke seadustes, et suvaline inimene teiselt poolt metsa või hoopis kaugemalt kesklinnast tuleb ja ütleb, et mulle ei meeldi see, mis te teete.
Milline on Teie läbisaamine teiste ehitusfirmade tippjuhtidega, näiteks Jaanus Otsa, Toomas Annuse ja Toomas Lumaniga?
Teame üksteise olemasolust. Hindame ja jälgime kui konkurentide tegevust. Härra Lumaniga olen lisaks tere ütlemisele rääkinud pikemalt 5-6 aastat tagasi, kui olin veel ametis Tartus Estikos ja planeerisime Emajõe Ärikeskuse arendamist. Hiljem ei ole meie teed ristunud.
Merko ja Skanskaga oleme ühiselt osanikud ASis Tartu Maja Betoontooted ja selle tõttu Tartu Maja plaanidest ja olukorrast olen küll Otsa ja Annusega rääkinud.
Millistes oludes elate? Miks just selline valik?
Kodu ja pere on mul Tartus ja seal elame vanemate ehitatud eramus. Tallinnas käin tööl ja siis elan Mustamäel paar aastat tagasi valminud korruselamus. Logistiliselt on asukoht hea ja tean, kes ehitas.
Kui suur on Teie palk YITs? Kas Teil on veel sissetulekuid?
Palka saan vaid YITst. Arvan, et palk on ametikohale vääriline ja jääb suurte riigiettevõtete juhtide hiljuti avaldatud palgaskaala keskele. Mitmest kohast palga saamine on minu ametikohal välistatud. Võib öelda, et mu palk on kuuekohaline.
Millal liidavad soomlased teid YIT aktsiaoptsiooniprogrammiga?
Põhimõtteliselt olen juba selle programmiga liidetud. Aga selle realiseerumist saan oodata alles mõne aasta pärast. Seni tuleb tööd teha ja vaeva näha.
Samas ma pole selline inimene, kes kogu aeg tähtsustaks saamise poolt. Minu põhimõte on, et kui ma teen head tööd, siis mind ka märgatakse ja tunnustatakse - tasustatakse vastavalt.
Autor: ÄP
Seotud lood
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.
Viimased uudised
“Ilmselt siin sügisel võib uudiseid kuulda“
Hetkel kuum
“Kas nad äkki murravad mingeid salajasi lubadusi?"
Sõidame superrikastele mõeldud särtsuautoga Eesti teedel
Tagasi Äripäeva esilehele