Inga Kuusik vaimustub suurtest

Marko Liibak 01. märts 2007, 00:00

Teist nädalat Eesti õllegigandi Saku Õlletehase finantsdirektor Inga Kuusik "ei mahu oma kabinetti ära". Temast õhkub meeletut tugevust ja enesekindlust, tema silmades ja ilmes helgib päike tema viimaselt tööpõllult Kõrgõzstanis. Inga läheb sujuvalt ja märkamatult sinale üle ning soovitab ajakirjanikule küsimusi - "sa ei küsinudki, kes ma tegelikult olen", märgib Inga pisut nukralt.

Kes Te tegelikult olete?

Ma olen tegelikult boheemlane. Finantsmaailma sattumine oli puhas juhus. Ka mu õpetaja ütles, et ma olen kõige stiilsem boheemlane meie klassis.

Miks Te Kõrgõzstanis töötamisest loobusite?

Tahtsin juba pisut varem Eestisse tagasi pöörduda. Tundsin, et minu aega seal on möödas ning personaliotsingu firma pakkus parajal ajal kohta Sakus. Ahvatles Saku Õlletehase suurus. Ka Tobaccoland oli suurfirma.

Mida Te õigupoolest Sakku tegema tulite?

Sellele ei olegi nii kerge vastata. Kitsalt öeldes on minu ülesandeks Sakus õlletehase finantsjuhtimise korraldamine. Kindlasti tahan ka omalt poolt kaasa aidata Saku edule. Laiemalt vaadates on Sakku tööle asumine osa mu eneseväljendusest, enda proovilepanek.

Miks Eestist lahkusite?

Igav hakkas. Olin 4-5 aastat töötanud Tobaccolandis, see oli küll samuti suur firma, kuid polnud enam arenguruumi. Tahtsin midagi ekstreemset kogeda. Valisin kahe pakkumise vahel Kõrgõzstani, kuigi pakuti parema palgaga kohta ka Ukrainasse.

Millise kogemuse andis Kõrgõzstanis töötamine?

Ma õppisin senisest palju enam austama venelasi, eriti nende mõistust. Sinna minnes olid juhtivatel kohtadel peamiselt kirgiisid, kuid vahetasime nad venelaste vastu ajapikku välja. Kirgiisid ei tee tööd nii, nagu meie sellest aru saame. Esiteks on neil tugevad klannisuhted - kui vaja kedagi uut tööle võtta, peab ta olema sugulane või kui mõnele tarnijale teha pakkumine, peab ta kuuluma suguseltsi.

Peate väga oluliseks puhast mõistust, mida Te sellega mõtlete?

See on sisemine intelligentsus - IQ. Seda ei saa õppida, sisemine tarkus ja mõistus on looduse poolt kaasa antud. Ma olen ikka mõelnud, et jumal, kui suur vahe on lollidel ja tarkadel. Minu arvates peaks igale inimesele tegema IQ testi - näiteks tööle värbamisel. Ka poliitikutele tuleks enne valimisi teha IQ test, sest siis teaks täpsemalt, keda valida.

Muide, Ameerikas on IQ testi tegemine keelatud. IQ näitab - kes on loll, kes tark, mis sisuliselt tekitab ebavõrdsust. Ju siis Ameerikas tahetakse IQ-d mõõtmata näidata kõigi võrdsust.

Milline Teie IQ on?

143. See on päris hea tulemus. Keskmine on 100 ning päris kõvadel tegijatel on 180 ringis.

Märkisite, et Teile ei meeldi kinnises kontoris töötada?

Ei meeldi jah. Ma tunnen end liiga kokkusurutult. Natuke kurvastab see, et koridorides kõndivatel kolleegidel silmad ei sära. Aga tööl peab lihtsalt avatult suhtlema, sest niigi enamiku oma ajast viibime tööl. Tööl peab ennast hästi ja õnnelikuna tundma. Silmad peavad särama - see viib edasi.

Olete töötanud n-ö mõnuainete valdkondades, olete juurelnud selle üle, et soodustate kahjulikku eluviisi?

See pole ikka päris nii. Nii sigaretid kui ka õlu on täiskasvanute jaoks. Täiskasvanu otsustab ise, kas ta suitsetab või kui palju just õlut joob. Mulle üldse ei meeldi see, kui näiteks kuskil keelatakse suitsetamine. Sellega võetakse ju inimeselt ära õigus olla täiskasvanu ning õigus ise otsustada. Keeluga tehakse täiskasvanust laps.

Õpilasmalevas olite?

Olin küll mõned päevad, aga siis tulin ära. Ma ei pidanud sellisele rügamisele vastu. Seljale oli see küürakil rohimine päris karm.

Aga üliõpilasmalevas?

Ei olnud. Sel ajal olid mul juba teised tegevused käsil. Oli olümpiaregati aeg (aastal 1980 - toim.) ning olin selleks ajaks Tallinna noorte giidide rühma pealik. Ka ise käisin linnas giidina töötamas.

Mäletate esimest teenistust?

Mäletan küll. Käisime vennaga koos pihlakaid korjamas. Päris kõvasti teenisime. Saime 20 kopikat kilo eest ning kokku teenisime vähemalt 15 rubla. Olime 11-aastased ja päris iseseisvad. Igatahes ostsime endale ise sügiseks kooliasjad ning jäi üle ka veel - ülejäänu andsime emale.

Inga on inimesena väga positiivse mõtteviisiga. Temaga on ka väljaspool tööaega ääretult hea suhelda. Tööalaselt on ta väga andekas finantsinimene, juht.

Inga mitte ainult ei näe enda ümber lihtsaid numbreid. Inga näeb tervikut suurt pilti - näeb enda ümber kogu ettevõtet ja turgu. Ta suudab ettevõttes kaasa rääkida pea igas valdkonnas, alates näiteks müügist ja lõpetades logistikaga.

Ilmselt Sakus suudab ta kaasa rääkida ka tootmises.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing