Tallinki aktsia on püsinud esmaemissiooni hinna juures või allpool seda pea kohe alates börsile tulekust.
Ekspress Grupi suuromanik Hans H. Luik vibutas eile aktsia hinda kommenteerides näppu valitsuse suunas.
"Eesti börsifirmad jagavad praegu kõik sama saatust," lausus Luik. "Meie ärisse on sekkunud poliitika. Nimelt ei ole pärast Venemaa provokatsioone ja Eesti vastuseid meie kant enam mõnda aega rahvusvahelistele fondidele huvitav."
Luik lisas, et rahainimesi innustavad vaid ahnus ja hirm ning praegu on hirmu aeg. "Juunis-juulis kohe kindlasti ärme looda siiakanti innukaid aktsiaostjaid," märkis Luik.
Samas kinnitas Luik, et Ekspressi aktsia on olnud omanikele hea investeering. "Tõime ju aktsionäridele, kes soovisid aktsiat kohe pärast märkimist kiirelt müüa, sisse üle 20 protsendi kasumit," selgitas Luik. "Päris kena tükk pekki väikese kesiku pealt."
Luik lubas ka, et hakkab aktsiaid pärast inspektsioonilt loa saamist juurde ostma, suurendades oma osalust üle kahe kolmandiku. "Firma areneb lopsakalt, kasum kasvab mullusega võrreldes kindlasti - mida veel tahta?" küsis Luik.
Suuromanikuga sama meelt oli ettevõtte juht Priit Leito. Samuti tasuks Leito arvates reklaamituru kiire kasvu taustal Ekspress Grupi näidatud esimese kvartali 6protsendilise puhaskasumi kasvu taha vaadata.
"Võrreldavatel alustel kasvas esimese kvartali kasum siiski 41 protsenti," kinnitas ta.
Ekspress Grupi börsiletuleku Suprema-poolne korraldaja Aavo Koppel pani hinnalanguse suveks ettevalmistuse arvele. Koppel, kes on vahepeal Supremast lahkunud, ei näinud põhjust, miks peaks Ekspressile ennustama samasugust saatust nagu Tallinkile.
Koppel põhjendas, et Tallinkil olid investorid, kes olid väga soodsalt kunagi aktsiaid soetanud ja seetõttu olid pärast IPOt valmis madalatelt hinnatasemetelt müüma.
Ekspressil on aga kõik investorid peale varasema suuromaniku soetanud oma aktsiad IPO hinnatasemelt ja varasem omanik on aastase müügikeeluga seotud. Ka Tallinki esmaemisiooni korraldas Suprema.
LHV analüütik Erki Kert nägi Ekspress Grupi aktsia languses aga lisaks varem nimetatutele veel üht põhjust, nimelt nõrku esimese kvartali majandustulemusi.
Eesti Ekspressi peatoimetaja asetäitja ja Ekspress Grupi aktsionär Sulev Vedler aga kinnitas, et teda aktsia IPO hinnast läbivajumine ei kõiguta. Ta ei teadnudki, et see oli juhtunud.
"Mul on pikaajalisem plaan ja seetõttu saan lubada luksust mitte kurssidega kursis olla," tähendas Vedler. Hans H. Luige lubaduse kohta, et Ekspress Grupi aktsiast ei saa Tallinki aktsiaga sarnast, arvas Vedler, et see oli siiralt lubatud, kuid "aktsia hind ei võta paraku alati lubadusi arvesse".
Priit Hõbemägi, Eesti Ekspressi peatoimetaja
Ekspress Grupi aktsionärina vaatan seda kui pikaajalist investeeringut ega tee fundamentaalseid järeldusi aktsia vähem kui poolteise kuu pikkuse ajaloo põhjal.
Sellesse aega mahub kindlasti investorite üldist aktiivsust pärssinud Pronksiöö. Kõik haavad aga paranevad. Kuna töötan ise trükimeedias, siis olen hästi kursis meie trükimeedia turuga. Tean, et sellel turul on Eestis kõik hästi ja tulevik on helge. Kahtlejad vaadaku ajalehtede loetavuse ning reklaamituru kasvu andmeid.
Eesti Ekspressi Kirjastusel läheb väga hästi. Meie positsioonid on tugevad nii lugejate hulgas kui ka reklaamiturul.
Aprillis oli Eesti Ekspress suurima lugejate arvuga ajaleht Tallinnas. Eestis on meil reaalne saavutada lugejate arvult kolmanda lehe staatus. Käesolevaks reklaamituru tippajaks oleme pikalt ja põhjalikult valmistunud.
Riho Rõõmus, Tallinna Lauluväljaku juhataja
Ausalt öeldes tahtsin täna (eile - toim.) personaalhaldusega Ekspress Grupi aktsia müüki arutada, aga päev oli nii tihe, ilmselt teen seda homme (täna - toim.).
Aktsia langus teeb murelikuks küll, sest on ka tunduvalt lollikindlamaid asju.
Ühtpidi on Luik väga nutikas ja temasse selles mõttes usku on, aga teistpidi ei tea ma õieti tema plaane.
Näiteks Olympicu puhul on see kommunikatsioon väga avatud, tunnen Karu isiklikult ja usun temasse, kõik tema teod on hästi kindlad ja selged, aga Ekspressi arengust ei ole mul selget sotti. Vahest pole ma märganud neid teateid.
Natuke nagu riskibisness. Riskida võib mujalgi, aga mujal toob see paremat protsenti, näiteks Venemaa aktsiatesse raha pannes.
Autor: Virge Lahe