Öö läbi kestnud kõneluste järel saavutasid
ELi valitsusjuhid laupäeva varahommikul lõpuks kokkuleppe ELi põhiseaduslepingu
teksti üle.
Poola kaksikvennad president Lech ja peaminister Jaroslaw Kaczynski jätkasid Poolale paremate tingimuste kauplemist kaugelt üle südaöö, kuni Saksamaa kantsler Angela Merkel ähvardas lõpuks lepinguga edasi minna, öelgu Poola mis tahes, vahendas Reuters.
Poola peamine vastuväide oli, et elanike arvul põhinev hääletamissüsteem annaks Saksamaale ELis liiga suure mõjuvõimu. Et kogu tippkohtumine ei nurjuks, leppisid kaksikvennad lõpuks kompromissiga, kus uue hääletussüsteemi jõustumine lükkub edasi 2014. aastani ja sellele järgneb veel kolme-aastane üleminekuperiood. Varssavile lubati ka liidu solidaarsust, kui riigiks peaks tekkima energiakriis nagu Venemaa energiast sõltuv Poola kardab.
Poolat aitasid veenda mitme riigi liidrid - Prantsuse president Nicolas Sarkozy, Luksemburgi peaminister Jean-Claude Juncker ning Tony Blair, ametist lahkuv Suurbritannia peaminister.
Poolale tehtud järeleandmised pahandasid Belgiat, Luksemburg, Hispaaniat, Kreekat, Austriat, Maltat, Ungarit, Sloveeniat ja Leedut, kellel samuti tekkisid "tõsised vastuargumendid". Nii oli kokkulepe veel viimase hetkeni noateral.
Nüüd järgneb valitsustevaheline konverents, kus pannakse paika uue lepingu üksikasjad.
Põhiseaduseks seda enam ei nimetata, kuid suures osas muutmata. EL saab presidendi, välispoliitika juhtfiguuri ning rahvusparlamendid rohkem sõnaõigust.