Juba mais asutas Eesti Energia Lätis tütre SIA E.Energy, et alustada 1. juulil elektrienergia müügiga era- ja äriklientidele. Sümboolselt hakkab pühapäeval kõigepealt ettevõttelt elektrit saama esimesena lepingu sõlminud Eesti saatkond Riias.
Töövõiduks võib pidada lepingut Läti terasetööstusettevõttega Severstallat, kes valis oma elektrienergia tarnijaks Eesti Energia. Kuigi täpsemaid lepingutingimusi 369 töötaja ja 2,16 miljardi kroonise käibega Severstallati esindaja Nils Kalns ei avaldanud, ütles ta uudisteagentuurile LETA, et Eesti Energia pakkus madalaimat hinda.
"Meie eesmärk on saada aastaks 2015 kaks miljonit klienti Läänemere maades. Esinduse avamine Lätis oli loogiline samm selle eesmärgi saavutamisel," ütles SIA E.Energy projektijuht Aivar Tihane, kelle sõnul tahab ettevõte saada eelkõige otsekliente, et suurendada tarnete stabiilsust.
Eesti Energia eesmärk on saada elektritarnijaks vähemalt 15 protsendile Läti turust. "Eelkõige püüame luua väärtust Eesti Energia grupi jaoks. See ei pea tingimata kajastuma suures turuosas."
Peale Latvenergo Eesti Energial konkurenti ei ole. "Seni oleme siiski ainukesed, kes aktiivselt turgu loovad ja klientidele tarnija vahetamise võimalust pakuvad. Tulevikus tuleb energiamüüjaid kindlasti juurde," ütles Tihane. "Meie eesmärk on samastuda avatud turuga, olla peamine alternatiiv elektrienergia ostmisele Latvenergolt."
Latvenergo teatas Äripäevale, et on vaba turu tingimusteks täiesti valmis. "Muidugi püüame säilitada kõiki oma kliente," ütles ettevõtte juht Karlis Mikelsons teisipäevasel pressikonverentsil.
Mikelsonsi sõnul näitab Euroopa praktika, et vaid 5-10 protsenti majapidamistest vahetab tarnijat ning ka äriühingud pole väga aktiivsed. Tema sõnul on Severstallat praegu ainuke ülejooksik, kuigi tegevuslitsents on energiaturul väljastatud 12 firmale.
Vastukaaluks asutas veidi enne jaanipäeva Latvenergo Eestis oma tütarfirma Latvenergo Kaubandus, et hakata samuti elektrienergiat müüma. Uus ettevõte alustab tegevust suve lõpul, kui on saanud vajalikud litsentsid. Esialgu plaanitakse elektrit osta Eesti väiketootjatelt. "Aasta lõpuks läheme ka Leedu turule," ütles Mikelsons. "Saab olema väga huvitav."
Ettevõtte algus oli raske, sest elektriturg oli varjusurmas. Võib öelda, et meie esmane ülesanne polnud alustada elektrienergia müüki, vaid teha Läti tarbijale elektrimüüja vahetamine üldse võimalikuks. Viibis hädavajalike seaduste väljatöötamine, kehtivad tariifid olid läbipaistmatud ja adekvaatne info raskesti kättesaadav.
Läti elektrienergia kauaaegne monopolettevõte Latvenergo polnud teinud piisavalt ettevalmistusi turu avamiseks ja turuosaliste teenindamiseks, kuigi turg on kõigile juriidilistele isikutele avatud juba alates 2004. aastast. Praeguseks on ettevalmistused lõppemas. Uued elektrituru reeglid võeti 26. juunil Läti valitsuses vastu. Käivad veel viimased arutelud Latvenergo võrguteenuste lepingu tingimuste kohta, mis peavad enne 1. juulit allkirjad saama.