Ehitaja olgu uute materjalidega kursis

Valeri Lebedev 06. august 2007, 00:00

Tänapäevane projekteerimine on protsess, kus arhitekt projekteerib hoone ja konstruktor teeb hoone kandekonstruktsioonide ja vajalike sõlmede joonised. Projekti seletuskirjas määratakse krundi haljastuse, hoone fassaadi, katusekatte, siseviimistluse jms materjalid ja värvilahendused, samuti tehnosüsteemide lahendused. Projekt kooskõlastatakse vajalikes instantsides ja kohalik omavalitsus väljastab kooskõlastatud projekti alusel ehitusloa.

Tellija annab seega ehitajale hinnapakkumise koostamiseks üle projekti, kus on kindlaks määratud ehitamisel kasutatavad materjalid ja nende paigalduse sõlmed. Kui arhitekt on kasutanud projektis ehitaja jaoks tundmatuid materjale või kui konstruktor kasutab uudseid sõlmlahendusi, peab ehitaja täpsustama arhitekti või konstruktori kasutatavate materjalide ja sõlmede tehnilisi parameetreid, hindu ja paigaldusjuhendeid koostöös arhitekti ja konstruktoriga. On esinenud ka vastupidiseid juhtumeid, kus ehitaja on soovitanud tellijal ehitusaja ja -maksumuse vähendamiseks kasutada uudset tehnoloogiat ja ehitusmaterjale, kuid pakutavate projektimuudatuste tegemine põrkub traditsiooniliste materjalidega opereerima harjunud arhitekti või omanikujärelevalve vastuseisule.

Seega võin väita, et uute materjalide kasutamise planeerimine kandekonstruktsioonides, välis- ja siseviimistluses on seotud projekteerija ja tellija valikuga, ehitajal on siin ainult teostaja roll. Mida täpsemalt on arhitekt projektis kindlaks määranud ehitustöödel kasutatavad materjalid, seda vähem on ehitajal võimalusi kasutatavaid materjale ehitustööde käigus oma maitse järgi valida või asendada.

Asendamine tuleb aga ehitajal alati eelnevalt kooskõlastada tellija, arhitekti ja omanikujärelevalveasutusega ning saavutatud kokkulepe peab olema fikseeritud ka kirjalikult (näiteks töökoosoleku protokollis). Kokkuvõtlikult võib öelda, et ehitajapoolne valmisolek uute materjalide või tehnoloogiate kasutamiseks sõltub ehitusfirma kõigi töötajate professionaalsuse tasemest, samuti on see tihedalt seotud ehitusfirma juhtkonna äririskide käsitlemise strateegiaga.

Kui ehitusfirma juhtkond on uuendustele avatud ning huvitatud firma arenemisest, siis tavaliselt hoolitseb juhtkond ka selle eest, et tema töötajate professionaalne tase tõuseks. Selle saavutamiseks osalevad firma töötajad neile vajalikel täienduskoolitustel, külastavad uute materjalide esitlusi ja temaatilisi messe.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing