Teadlased leidsid geeni, millel on
võtmeroll selles, miks mõned inimesed on pikemad. Avastus võib aidata leida
vastuseid küsimustele, mis on seotud inimese arenguga ning saada rohkem teada
vähist.
Rahvusvaheline teadlasterühm analüüsis 35 000 inimese DNAd ning leidis, et vaid üks geen inimesed geneetilises koodis võimaldab mõnedel inimestel kasvada pikemaks.
Geeni nimega HMGA2 on meil paar - üks kummaltki vanemalt. Kui vanemailt päritakse geen, milles on nukleotiid T asemel nukleotiid C, lisab see inimese kasvule umbes pool sentimeetrit. Kui selliseid geene on kaks, annab see juurde terve sentimeetri, vahendas The Guardian.
See on esimene kord, kui on leitud geen, mis vastutab kasvuerinevuste eest. Umbes neljandik Euroopa valgenahalisest elanikkonnast omab kaht pikkusegeeni, samas on ka neljandik eurooplasi, kellel on kaks geenivarianti, mis kasvulisa ei anna.
Uuringu taga on USA teadlased Harvardi ülikoolist ning Bostoni lastehaiglast ja Suurbritanniast Oxfordi ülikoolist ning Exeteri ülikooli arstiteaduskonnast. Analüüsiti 5000 valge eurooplase genoomi, kes olid vabatahtlikult andnud oma vereproovi geenipanka. Samuti olid teadlaste käes andmed inimeste pikkuse, kaalu kohta ning doonoreid oli uuritud diabeedi ja südamehaiguste suhtes.
HMGA2 geen mängib inimeste pikkuse varieeruvuses olulist rolli ning vaid ühetäheline muutus geneetilises koodis on kasvuerinevustes ülioluline. Teadlased kasutasid võrdlusrühmana 30 000 inimese andmeid, kellelt otsiti sama geeni kaht versiooni.
"Pikkus on sedavõrd kompleksne tunnus, seda mõjutab terve rida geneetilisi ja geenidest sõltumatuid põhjuseid. Pikkusegeeni avastamine võib olla abiks ta teiste komplekssete protsesside, näiteks diabeedi, vähi või muude haiguste geneetilise tagapõhja mõistmisel," ütles Joel Hirshhorn, üks uuringu autoritest. Artikkel ilmus ajakirjas Nature Genetics.
Kahe aasta eest leidis üks uuring, et geen HMGA2 mängib olulist rolli mitte ainult inimese kasvu juures, vaid on tähtis osaline kasvajate moodustumisel. Kaheksa-aastasel poisil, kes kandis selle geeni mutatsioon, oli mitmeid kasvajaid ning ta oli ligi 1,8 meetrit pikk. Samuti on teada, et pikkadel inimestel esineb rohkem teatud tüüpi vähke, näiteks eesnäärme-, kopsu- ja põievähke. Samuti on pikkadel inimestel suurem osteoporoosirisk.
Sama teadlasterühm loodab juba lähiaasta jooksul kindlaks teha veel kümneid või sadu geene, mis on seotud pikkusega.