Merike Lääne müüb positiivseid emotsioone

Katrin Rohtla 12. september 2007, 00:00

Kuumadel augustipäevadel istus Merike oma viie poe müüjatega Tallinnas ja tellis järgmise aasta suve mudeleid: roosasid, beeže, musti, pitsilisi, puuvillaseid, sportlikke, pidulikke … Viie aastaga on Merike õppinud, et pesuäris müüb valik. Ja et väike Eesti müüb nii palju Triumphi pesu, on see huvi äratanud ka Triumphi Varssavi esinduses, mille alla kuuluvad Baltimaad. Kristiine keskuses asuva pesupoe käive on võrreldav Varssavi edukate Triumphi esinduskauplustega.

Merike armastab müümist. Kui uus pood avatakse, käib ta kuu aega müüjaid juhendamas. "70% müügist sõltub müüjast. Meie eesmärk ei ole müüa pesu, vaid pakkuda positiivseid emotsioone. Pesu ostetakse ju vastavalt tujule!" on ta veendunud. Esimene, mille uued müüjad ära õpivad, on iseenda õige suurus. Nimelt 70% Eesti naistest ei tea oma rinnahoidja numbrit ja kannab vale suurust. Ja parimad kliendid on suurekorvilised naised. "Naiste rinnad aina suurenevad. Kui keskmine mõõt on 75B, siis Eestis on suurim korv G. Inglismaal müüakse juba suurust H," räägib Merike. Miks see nii on, ta ei tea. Võib-olla heast elust?

Pesuärisse sattus Merike viis aastat tagasi juhuslikult. "Pidasin alguses rõivapoodi, aga kuna pinda oli liiga palju, kutsusin ka pesuga tegelevat tuttavat siia. Tema aga pakkus mulle hoopis, et võtku ma pesupood üle," meenutab Merike. Praeguseks on Saksa firma Triumphi esinduspoed ka Tallinnas Kristiine ja Ülemiste Kaubanduskeskuses, Pärnus Port Arturis ja Kaubamajakas. Kõige kaunim ja suurem pood on aga endiselt Rakveres.

Firma lõi Merike kolme peale, kaasomanikeks kunagine klassiõde Anneli ja tema abikaasa. Esimeste pesutellimuste eest tasumiseks võeti eraisikult laenu ja selle aasta lõpuks makstakse toona võetud laen tagasi. Ettevõtte tegevjuhiks sai Merike. Kaasomanikud elavad nüüd Rootsis ja juhtimisse ei sekku. "Eks ongi keeruline üksi otsustada ja kaugelt on raske Eesti olusid tutvustada," tunnistab Merike. Firma arengus sai määravaks aasta 2005, mil Rakvere ja Pärnu poodidele lisandusid kauplused Tallinnas Kristiine ja Ülemiste keskuses. Juhtimist ja majandust läks Merike õppima alles kolme aasta eest. Seni on äri aidanud ajada seitsmes meel ja naiselik intuitsioon. Tagasi vaadates imestab isegi, kuidas ta oskas? Esimese äriplaani tegi ta alles koolis, kui neli poodi juba olemas olid. Merikese tulevikuplaanides on pesu müümine interneti kaudu ja saamine Eesti suurimaks pesupoeketiks.

Merikese enda esimene rinnahoidja oli ilus valge, vist Lauma toodang. "Olen alati selline vibalik olnud, nii et sain selle alles 15aastaselt ja see oli rohkem kaunistuselement pluusi all," räägib Merike. Eelmisel sügisel luges Merike oma pesu üle ja sai kokku 70 paari aluspükse ja 30 pesukomplekti.

"Mulle meeldib pesu osta. Ostan ilu pärast, aga ka vastavalt vajadusele. Mõnikord soetan rinnahoidja pluusi järgi, teinekord rinnahoidja värvi ja pluusi lõike järgi," räägib pesuärinaine. "Naise enesetundele annab hea pesu palju juurde. Mis sellest, et tänaval kõndides teised su pesu ei näe, aga kui seljas hea ja mugav pesu, siis on tuju parem ja selg sirgem."

Tegelikult tahtis Merike keskkoolis juuksuriks saada, aga kuna ta on vasakukäeline, laideti see plaan maha. Kui 1980ndate lõpus hakati Rakveresse lihakombinaati ehitama, läks ta hoopis lihatoodete tehnoloogiks õppima. Õppida jõudis aga ainult kaks kuud, sest jäi siis lapseootele. Sel kevadel lõpetas 19aastane Erlend gümnaasiumi. Teisest kooselust on Merikesel kaks last, kaheksa-aastane Kaarel ja suvel kuueseks saanud Katrina.

Kui esimese lapsega oli ta kodus kolm aastat, siis teise lapse kõrvalt sundis sõltumatuseiha ja eneseteostustahe Merikese juba kuuekuise lapse kõrvalt tööle minema. "Ma ei ole vist normaalne naine ega suutnud enam kodus istuda," analüüsib ta iseennast. Ka kolmanda lapse kõrvalt läks ta varakult tööle.

Töö võtab lõviosa Merikese ajast. "Kui midagi hästi läheb, siis mingi osa kannatab. Lapsed on minu suur südametunnistuse piin, sest nendega pole piisavalt aega tegeleda. Aga ma ei pretendeeri aasta ema tiitlile ja lapsed peavad leppima emaga, kes on vahel väsinud ning ei jaksa igal õhtul muinasjuttu lugeda," arvab Merike.

Vaatamata sellele, et firma käive kasvas aastaga kümme miljonit ja kasum ligi poolteist miljonit, ei ole Merike suur laristaja. "Ma ei luba endale eriti midagi, kalleid ehteid mul ei ole ja reisil ka eriti ei käi."

Suurema väljamineku tegi Merike eelmisel aastal, kui hakkas taastama oma lapsepõlvekodu ja vanaisa vana maja. Lisaks pesuärile on naise juhtida nüüd ka ehitusmehed ja uus kodu peaks valmima selle aasta jõuludeks.

Tunnen Merikest juba kaheksandast-üheksandast klassist alates, aga sõbrannadeks saime alles pärast keskkooli. Esimene, mida ma mäletan, kui pärast keskkooli Merikest nägin, oli see, et ta oli suur nagu mägi. Merike oli just sünnitanud oma esimese lapse.

Merike on tõeline seltskonnahing, vahel lausa tüütab! Ma ei ole kunagi näinud teda väsinuna. Ja ta on hea müüja - tema poest ei saa kunagi ostmata minema. Meid liidavad lapsed. Kuna meil mõlemal on kiire, siis seda mõnusamad on koosveedetud ajad, eriti vahva on sügiseti seenel käia. Temast saaks väga hea poliitik. Ta oskab kõike targalt lahendada, temaga ei saagi tülitseda. Temasuguseid tegusaid naisi oleks meile poliitikasse vaja!

Fotod: Toomas Hendrikson/ RPA

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:35

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing