Riigikogus küpseb plaan, kuidas hägustada
erakondadele tehtavate annetuste kontrolli - idee mitte enam avalikustada 2500
kroonist väiksemate annetuste tegijaid.
Suvel kurikuulsat kuluhüvitise tšekkide kaotamise ettepanekut vedanud reformierakondlane ja riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Väino Linde saatis fraktsioonidele laiali järgmise korruptsioonihõngulise töökava, mille järgi ei peaks ükski erakond tulevikus oma kodulehel avalikustama alla 2500 krooni jäävate annetuste tegijaid, kirjutas Äripäev.
"Võib-olla 1000 krooni annetav tädi Maali või 2000 krooni annetav onu Toomas ei tahagi, et tema nimi kusagil üleval ripuks. Need pole olulised summad," ütles Linde. Ta lisas, et kontrolliorganitele jääks andmed kättesaadavaks.
Erakondade rahastamist kontrollib praegu riigikogu erikomisjon ehk sisuliselt kontrollivad riigikogulased ise. "Kõiki erakondadele tehtavaid annetusi peab olema riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjonil võimalus kontrollida," teatas Keskerakonna aseesimees Kadri Must, kes on ka ise erikomisjoni liige.
Artikkel jätkub pärast reklaami
"Imelik, et jälle kuluhüvitiste skandaaliga samasse ämbrisse astuti. Niisuguse kava ringlemine on praegustes oludes täiesti sobimatu," sõnas ühingu Korruptsioonivaba Eesti juht Tarmu Tammerk. Praeguste olude all pidas Tammerk silmas korruptsioonist paksu õhku nii äri- kui ka poliitilises maailmas.
"Niisugune varjamine aitaks salajastel annetajatel sõber-erakondadele raha anda. Ja siit tekib kohe küsimus, mida selline annetaja vastu saab," ütles Tammerk. Ta lisas, et kõige õigem oleks viia erakonnad täielikult riigi ülalpidamisele ja seada valimiskampaania kulutustele ülempiir.
Erakondadele seni avalikult sadu tuhandeid kroone annetanud ärimehed olid selgelt väikeste annetuste varjamise vastu. "Kõik annetajad peaksid olema võrdsed, nagu ollakse liikluseeskirjade ja maksuseaduste ees. Kui kõik annetajad niikuinii kirja pannakse, mis probleem see siis avalikustada on?" ütles G4Si (endise Falcki) suuromanik Urmas Sõõrumaa. Eraannetuste keelamist Sõõrumaa ei toeta, sest siis kaoks side valijatega. "Kui ikka annetajatest sõltutakse, siis on poliitikutel mingi närvikõdi ja vastutus oma käitumise eest," arvas ta.