Vigade parandus fotokaustas

Viljar Sepp 20. november 2007, 00:00

Kaamerate ekraanid lähevad järjest suuremaks, ent ikka jääb pildistamisel midagi kahe silma vahele. Vaatame levinumaid programme, mis aitaks tagantjärele selliseid probleeme lahendada. Kirjeldatud fototöötlusprogrammide ühine omadus on aga see, et need kõik on saadaval tasuta.

Nagu on erinevad inimeste pildistamisharjumused, on seda ka testitav tarkvara - ühed aitavad pildihunnikut võimalikult kiiresti läbi lapata, teine on kättesaadav igal pool, kolmas mõistab seda massi kuidagi hallata ja neljandad lubavad tunde ühe foto kallal nokitseda.

IrfanView. Klassika. Kiire pildilehitseja, mis saab hakkama ka algtasemel fotoparandamisega.

XnView. IrfanView veidi nägusam vend, mis pakub ka suhteliselt heal tasemel kataloogimis- ja otsinguvõimalusi (sh sarnasus pildi sisu järgi).

Picnik. Lihtne ja tõhus töötlus reaalajas. Väga sümpaatne vahend - mugav, kiire, heade võimalustega, tõmmatav otse netist ja ilma installeerimisvajaduseta.

Arvutis olevatele piltidele lisaks suudab see korrigeerida ka näiteks Flickri, Picasa ja teistes suuremates galeriides leiduvaid fotosid. Võib võtta kaadri ka otse veebikaamerast.

Picasa. Kodune fotohaldusprogramm - lihtne, sujuv ja kena kasutajaliides, mis korvab veidi piiratud võimekust. Kauba peale ka oskus pilte kiiresti blogisse lükata või albumite kaupa veebigaleriina avaldada.

Teistest testitud tarkvaradest erinevalt suhtub algfaili õrnalt: tehtud muudatusi faili kohe ei kirjutata ning kui seda tehakse, jäetakse originaalist alles varufail.

PhotoFiltre. Oma väiksuse kohta väga võimalusterikas, peaks lahendama kõik kergemad probleemid. Lihtne ja kiire. Kahjuks paistab suurema tulevikuta, kuna autor on keskendunud võimsama, ent tasulise paketi arendamisele.

Paint.NET. Nimest ei tasu lasta end heidutada, tegemist on täisverelise fototöötlusprogrammiga, mis sisaldab tavatööriistadele lisaks ka näiteks kurvide (menüüvalik curves) ning isegi kihtide (layers) kasutamise võimalust. Miinuspoolele jääb tarkvara mõnevõrra suurem uimasus.

GIMP. Tasuta fototöötlusprogrammide lipulaev. See saab hakkama rohkemate asjadega, kui tavakasutaja aimatagi oskab või vajab. Kasutajaliides on üsna harjumatu. Pole siis ime, et üks seltskond võttis kätte ja lõi GIMPist oma haru nimega GIMPShop, mis püüab menüüde ja kasutusloogika osas sarnaneda Adobe Photoshopiga. Ka installeerimine nõuab keskmisest enam kannatust.

Alljärgnevalt keskendume sõna "fototöötlus" esimesele poolele. Kui on soov pilt täiesti ümber teha, lisades ja eemaldades olulisi detaile, sulatada erinevaid kaadreid kokku jne, tasub proovida vaid GIMPi, Paint.NETi ja PhotoFiltre'it.

Punasilmsuse eemaldamine. Välgupuna kõrvaldamiseks on tavaliselt olemas tööriist, mis silmadele osutades punase värvi neutraalsemaks (halliks) muudab. Kui "ametlik" vahend puudub ja programm võimaldab (PhotoFiltre), saab ise punase ala välja valida ja kas värvi korrigeerida või lihtsalt maha keerata (menüüvalik desaturate).

Tihti on isetegemine täpsem ja kindlam, sest mitmel programmil on punasilmsuse eemaldajat küll mugav käsitseda, ent tulemus on keskpärane ja parandamisvõimalust pole.

Keeramine-lõikamine. Pärispimikustki pärit elementaarne tegevus, seetõttu peaks olema mugav. Sundus mingisse aknakesse vajalik nurk sisse trükkida on tüütu, võimalus programmile sirge sein ette näidata või liugurit ja pilti ennast sikutada on loomulikum. Eriti kui sellega kaasneb äärte automaatne lõikamine.

Kasutajasõbralikud programmid pakuvad välja ka kadreerimise vajaliku küljesuhtega, et vähendada üllatusi piltide paberile tellimisel.

Tonaalsus. Pildi heledust-tumedust ja värvitooni oskavad testitud tarkvarad muuta küll. Huvitaval kombel tõusevad esile lihtsad lahendused - Picasa ja Picnik - kus saab korrigeerida neutraalhalli valida võimaldava pipeti ning mõnede kiirelt hoomatavate liuguritega (menüüvalik color temperature). Täpseimat tööd laseb antud grupis teha GIMP.

Teravustamine. Pärast foto suuruse muutmist või enne trükkisaatmist kulub ära kerge teravuse lisamine. Levinuim asjalik teravustamismeetod Unsharp Mask (jah, nimi on vastuoluline) on vaid GIMPis, ülejäänud rahulduvad vähemaga.

Puhastamine-retušeerimine. Igasuguste tolmutäppide, sensorisodi või ka nahaprobleemide eemaldamisega tuleb kõige paremini toime jällegi GIMP, milles on väga hea vastav tööriist Heal, ent üsna korralikku tulemust pakub ka PhotoFiltre'is leiduv Clone Stamp.

Pakktöötlus. Suure hulga fotode korraga töötlemises tõusevad esile sirvijad IrfanView ja XnView ning mingil määral PhotoFiltre. Halva üllatuse valmistab GIMP, mille masstöötlus on tavakasutajale pigem teoreetiline võimalus (paistab senini käsurea ja skriptide abil käivat).

Korralikku ja lihtsat vahendit, millega eemaldada kõrge ISOga tekkivat müra, ei paku ükski testitud tarkvara. Seetõttu soovitan kasutada mõnda eriprogrammi, näiteks Noiseware Community Edition. See on saadaval tasuta.

Kui foto kesine säri ja toon on pidev probleem ning kaamera võimaldab pildistada RAW-formaadis, võiks seda ka proovida. RAW annab suurema korrigeerimisvabaduse ja -võimaluse. Mingigi tasemega RAW-töötlusprogramm on tasuta kaasas pea igal kaameratootjal.

Test on üsna Windowsi-keskne, ent GIMPi ja Picniku - mingil määral ka XnView - võib leida teistelegi suurematele platvormidele. Veebitarkvaral on siinkohal kerge eelis ning seda ei jäta arvestamata suured tootjad, neist on otse veebis kasutatava tasuta Photoshop Expressi juba välja kuulutanud Adobe.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing