Veeteede ameti eksjuhist sai Tallinki suuraktsionär

18. jaanuar 2008, 07:13

Veeteede ameti endine juht Kalle Pedak on
täna kümne suurima Tallinki eraisikust aktsionäri hulgas. Varju on aga jäänud,
et mees sattus Tallinki eelkäija Hansatee aktsionäride nimekirja ajal, kui ta
juhtis laevandust kureerinud riigiametit.

Veeteede ameti endise juhi aktsiate omamine on nn Hanschmidti juhtumi varjus siiani teadmatuks jäänud, kirjutas Äripäev. See oli näiteks uudiseks isegi endisele teede- ja sideministrile Toivo Jürgensonile, kes oli Pedaku eraettevõtlusesse sukeldumise ajal tema otsene ülemus.

Kaheksa aastat (1991-2000) veeteede ametit tüürinud Kalle Pedakul on enam kui seitsme miljoni krooni eest laevafirma aktsiaid. Veelgi enam, Pedak on viimase kahe aastaga veerandi oma aktsiapakist müünud. Realiseeritud aktsiatega maksaks Pedaku tänane aktsiaportfell 10 miljonit krooni ja see ületaks isegi Tallink Grupi nõukogu liikme Eve Pandi või Tallink Grupi juhatuse liikme Andres Hundi aktsiate arvu.

Eraisikutest aktsionäride edetabelit iseloomustab üldjuhul aga see, et esikohad on hõivanud Tallinki tippjuhina töötanud või töötavad inimesed. Kalle Pedak on seal ainus erand. Huvitav, miks?

Vastusele aitab lähemale teadmine, et Pedak omas Tallink Grupi eellase Hansatee aktsiaid juba sel ajal, kui oli kõige kõrgem riigi esindaja merendusvaldkonnas. Nimelt kuulus Pedakule vähemasti juba 1999. aasta jaanuaris 40 000 Tallinki aktsiat. Nominaalväärtuses 400 000 krooni eest, turuväärtuses arvatavasti rohkem.

Huvitaval kombel oli toona Pedakul täpselt sama palju aktsiaid kui maksuameti juhi kohalt lahkunud Kalev Järvelillel, kes on tänaseni üks Tallinki võtmefiguure.

Tekib küsimus, kuidas kõrge riigiametnik suutis nii palju otseselt tööga seotud ettevõtte aktsiad osta. Ametipalgast sellise raha kokkusaamine ei tundu lihtne. Õhku jääb kahtlustus, kas Pedakul võis olla tänu oma ametile lihtsam aktsiaid soetada. Pedak ise ei soovinud aktsiate saamist kommenteerida. "Ma olen tagasi Tallinnas 15ndal. Ma olen praegu Brasiilias," vastas Pedak 8. jaanuaril. Äripäev otsustas artikli ilmumise Pedaku Eestisse naasmiseni edasi lükata, et anda talle võimalus aktsiate soetamise tagamaid selgitada. Kuna aga ka sel nädalal ei olnud Pedak valmis teemat kommenteerima, otsustasime loo avaldada.

Tallink Grupi nõukogu esimehe Toivo Ninnase kinnitusel ei ole keegi Kalle Pedakule aktsiaid andnud. Tallinki juht Enn Pant Äripäeva saadetud küsimustele ei vastanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. August 2008, 08:38
Otsi:

Ava täpsem otsing