Taimaalt leiab nii suurlinnu kui metsikut loodust

Juta Raudnask 01. veebruar 2008, 00:00

Reisi panime algusest lõpuni kokku ise, mõlemal suunal tuli veeta öö Istanbulis ja teha vahemaandumine Qatari pealinnas Dohas. Vastutasuks pika sõidu eest teenindas meid üks maailma paremaid lennufirmasid Qatar Airways.

Esimesed päevad olid mõeldud Bangkokiga tutvumiseks. Pärast pikka sõitu ei tormanud me aga kohe linna, vaid võtsime sissejuhatuseks hotelli spaas pooleteisetunnise kuningliku tai massaaži ja magasime end korralikult välja. Massaaž on Tais nii kättesaadav ja soodne, et edaspidi lasime massaaži teha pea iga päev.

Avaõhtu veetsime nagu kohalikelgi kombeks Suan Lumi ööturul, kus on tuhandeid väikseid poode ning palju restorane, mõned isegi jalgpalliväljaku suurused. Tailaste jaoks pole see koht, kust kiiruga läbi käiakse, vaid sinna tullakse terveks õhtuks aega veetma - laval esinevaid bände kuulama, sisseoste tegema ja õhtustama.

Lisaks tavalisele turukaubale on Suan Lumi ööturul ka väga põnevaid tailaste valmistatud riideid ja käsitööd, mille hea kauplemise korral saab kätte uskumatult soodsa hinnaga. Tailastega on hea kaubelda, nad on alati lõbusad ja ei saa vihaseks, kui siiski nende kaubast loobud.

Tai toidud on äärmiselt maitsvad. Kellele vürtsine ei meeldi, saab ka ilma. Aga vürtsid siiski sobivad nende toitudega. Õnneks on Tais toiduhinnad soodsad, võid tellida mitmeid erinevaid asju, mõni ikka meeldib.

Eriti uhked on tailased oma vürtsise krevetisupi Tom Yum Gungi üle. Menüüd või arvet käes hoides loevad ettekandjad teisi sööke vaikselt ja emotsioonitult ette: fried rice, mixed vegetables jne. Aga kui järg jõuab selle supi nimetamiseni, panevad nad justkui teise käigu sisse ja hõikavad kõlava ning selge häälega tom yum kuung ning jätkavad siis vanas vaimus muude toitude ette lugemist.

Teisel päeval sai ette võetud ringkäik Bangkoki kõige kuulsamate templite juurde. Kolmerattaline tuk-tuk sõidutas meid kuhu iganes ja maksma läks see umbes seitse krooni. Vaatasime nii Wat Aruni ehk Koidu templit kui ka otse üle Chao Praya jõe jäävat Wat Phod, lamava Buddha templit. Lamav Buddha on tõeline vaatamisväärsus, terve templi peahoone on seda täis, kuldne kuju on 46 meetrit pikk ja 15 meetrit kõrge.

Jõel sõitsime Bondi filmidest tuntud pika ninaga paadiga, mis pideva ümberminemise hirmu ja näkku pritsiva vee tõttu ei olnud kuigi mugav. Kuna me polnud arvestanud, et turismiatraktsioonide juures püüavad taksojuhid ja tuk-tuki juhid saada kümnekordset hinda ning asusime jala koduteele, sattusime hiinalinnas omamoodi elamuse peale.

Nimelt kõndisime läbi turu, kus toimus kõige veidramaid asju: kui mõni müüja oli raskest tööst ära väsinud, keeras ta sinnasamma leti taha magama; üks müüja pügas leti taga oma puudlit; paljudel olid kaasas väiksed lapsed, kellest mõnel polnud midagi seljas; mõni toimetas sealsamas loomulikke vajadusi; samas jooksid ringi rotid; kuumas õhus levisid tuttavad ja tundmatud lõhnad. Kogu elu toimus turul.

Järgmisel päeval saja kilomeetri kaugusele ujuva turu juurde sõites oli meil hea meel - kuigi Bangkok on huvitav ja eriline, on sagin väsitav. Ka ujuv turg on populaarsemaid atraktsioone Bangkoki lähedal ja iga päev alates kella kaheksast hommikul hakkavad sinna saabuma turistide hordid.

Sestap läksime päev varem kohale, et ööbida jõepealsetes majakestes ja hommikul kell 7 turul olla. Turg oli huvitav, enamjaolt vanad naised aerutasid väikestes paatides hommikul turule, müüsid puuvilju ja muid sööke otse paatidest, ka ostjad olid paatides.

Turg toimub vees, sest sealkandis ongi külavaheteede asemel kanalid. Iga maja kõrval on auto asemel paat või kaks. Kui meile tundus kanalivesi pisut eemaletõukav, siis kohalikud pesid seal nii nõusid, end kui ka hambaid.

Ööbimiskoha kõrval asus madude aed, kus igal hommikul toimus maoetendus. Kui Euroopas on selliste atraktsioonide tarbeks tavaliselt klaasist barrikaadid loomade ja inimeste vahel, siis seal pidi üks mürgimadu peaaegu esimesse ritta lendama, kui maotaltsutaja ta kogemata liiga kaugele viskas.

Edasi viis 12tunnine rongisõit meid Põhja-Tai pealinna Chiang Maisse. Tailase juhitud rendiautoga külastasime Põhja-Tai kõige pühamat templit - Wat Phra Thati. Käisime ka orhideeaias ja ahvi-show'l ning pidasime piknikku Chiang Mai lähedal järvele ehitatud bambushüttides.

Chiang Maist liikusime omakorda 75 km põhja, kus puutumatu looduse keskel asuvad Chiang Dao Nesti puhkemajad. Selle koha omanikud on britist kokk ja tema tailannast naine. Nad on püstitanud kaks laagrit, millest ühes on lisaks majakestele Tai ning teises Euroopa restoran. Öö kõigi mugavustega majakeses maksis kahele ca 300 krooni.

Telekaid-raadioid seal pole, sest loodusehääled on nii valjud ja ilusad. Neile, kes küsivad madude ja ämblike kohta, vastavad töötajad, et siin on loodus! Tõesti, ühel päeval oma majakese ust avades oli minu kõrval madu. Õnneks ei meeldinud talle mu seltskond ning ta kiirustas minema. Öösel tantsis katusel järjekindel ahvipärdik, kes koputamise peale küll minema läks, kuid mõne aja pärast tagasi tuli.

Viimasel Chiang Dao päeval käisime ümbruskonna ilusates metsades ja mägedes elevantidega sõitmas ja külastasime nelja mägihõimu, samuti sõitsime bambusparvedel mööda jõgesid.

Pärast suurlinna ja puutumata looduse nägemist oli aeg sõita puhkusele. Selleks rentisime Koh Samuil viieks päevaks mereäärse villa. Selle aeda sõites ootasid meid juba juhataja, pea- ja abikokk, koristaja ning töömees. Kõik ilusti vormiriides ja üles rivistatud.

Villa koosnes viiest magamistoast (üks neist hiiglasliku vannitoa ja garderoobiga), elutoast, köögist ja suurest basseinist.

Kümne meetri kaugusel oli valge liivarand sinise merega. Tuulise ilma tõttu koristas töömees igal hommikul meie jaoks ranna puhtaks.

Toite, mida meil tuli pähe tellida, valmistasid villa kokad. Samuti korraldati meile soovitud autorent juhiga ning kaatrirent snorgeldamise ja kalapüügiga. Värske kalasaagi valmistas kokk õhtusöögiks.

Ühel päeval lasime juhatajal endale spaa villasse kohale tuua. Kokkulepitud kellaajal saabusidki kolm massööri ja maniküürija, et mereäärses paviljonis meid teenindada.

Iga päev vahetusid villas värsked lilled, õhtuti valmistati voodi meile ette uut moodi, uute lillede ja väikeste kinkidega.

Tõeline puhkus, kuhu läheks alati tagasi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:51

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing