Tehnikavidinad tulevad kooli

Kadri Bank 07. veebruar 2008, 00:00

Euronicsi IT-toodete müügidirektori Raul Haavala sõnul tunnevad noored poes huvi eelkõige kaasaskantava elektroonika vastu: "Need on tooted, mis tavaliselt kuuluvad ainult noorele ega ole kodus üldkasutatavad: mp3-mängijad, sülearvutid, mobiiltelefonid, fotokaamerad, PSPd (kaasaskantavad mängukonsoolid - toim.)."

Enim ostavad noored muusikapleiereid. Need on muutunud nii populaarseks, et raske on leida kõrvaklappideta õpilast. Kadrioru Saksa gümnaasiumi õpilase Liis Epro hinnangul on pleierikasutajaid koolis julgelt üle poole. "See on tõesti asi, mis hakkab muutuma elementaarseks tehnikavidinaks," märgib Epro, kelle sõnul on nüüdseks muusika kuulamine nii tavapäraseks saanud, et mõned teevad seda tunniski. "Kõrvaklapid saab juuste alla ära peita," märgib ta.

Mobiiltelefon on Epro hinnangul oma staatust kaotamas. "Võib-olla on see tähtis poistele, aga tüdrukute jaoks on olulisim see, et ikka helistada saaks."

Kui pleierid ja muu taskukohasem elektroonika on populaarne jõulukingitus, siis enne kooli lähevad müügiks sülearvutid.

Haavala sõnul on hinnalangus suurendanud tunduvalt nende läbimüüki. "Võrreldes 2006. aastaga kasvas müük Euronicsis üle 80 protsendi. Me näeme selgelt, et inimesed eelistavad mobiilsust," märgib Haavala.

Ka Tallinna Reaalkooli õppealajuhataja Ene Saar märkab gümnaasiumiosa õpilaste seas üha rohkem sülearvuti kasutajaid. Tavatundides need siiski reeglina kasutusel ei ole, aga arvutiklassis toimuvates geograafia-, informaatika- ja majandustundides teevad noored tööd ka isiklike arvutitega. Kuna koolis levib wifi, surfatakse internetis ka vahetunnis ja pärast tunde. Epro vajab seda aga ka tunnis konspekteerimiseks ja kooliväliste ülesannete täitmiseks.

Epro sõnul eeldavad õpetajad üha enam, et õpilasel on kodus võimalik arvutit kasutada: "Õpetajad ütlevad, et oleks ikka korrektne töö trükituna esitada. Mõnes tunnis õpetatakse ka seda, kuidas kodutööd arvutil vormistada."

Kui aga õpilasel koolist puududa tuleb, saab siingi elektroonikast abi. Epro teab juhtumeid, kus puuduja on palunud klassikaaslasel tundi diktofoni või videokaameraga lindistada.

Saare sõnul tuleks klassis toimuva lindistamine õpetajaga kokku leppida. "Ilma kokkuleppeta on see absoluutselt vastuvõetamatu," ütleb ta, kuid kinnitab, et Reaalkoolis elektroonika kasutamise pärast õpilastega tõreleda ei tule: "Sügisel loeme õpilastele sõnad peale ja sellest piisab."

Disain on toodete puhul muutunud väga oluliseks - madal hind ja keskpärane välimus ei ole enam klientide jaoks rahuldavad parameetrid. Tähtis on kena disain koos talutava hinnaga. Jõulude ajal osteti tütarlastele näiteks Swarowsky kristallidega mälupulki ja kõrvaklappe.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:19

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing