Poola peaminister: Euroopa peab Venemaaga suhtlema ühisel häälel

Mariliis Pinn 18. veebruar 2008, 10:42

Poola peaminister Donald Tusk kirjutas The
Financial Times'is, et Euroopa Liit peab oma suurima naabri Venemaaga
toimetulekus välja töötama ühtse poliitika ja seda järjekindlat ellu viima.

Poola peaminister kirjutas, et Lissaboni leppe kohaselt peaks EL ühisest huvist lähtudes välisuhetes ühtselt käituma, kuid järjest kasvav on tendents, liikmesriigid ja suurkorporatsioonid tegutsevad iseseisvalt.

Eriti selget tulevad esile pinged suhetes Venemaaga hoolimata sellest, kas küsimus on gaasi või kütuse varustamise, põllumajandustoodete embargos või kultuurikeskuste tegevuses. Mis on ühele probleem, on teisele võimalus.

Tusk loodab, et peagi suudetakse luua ühtsem ELi välispoliitika. Eriti tasub viimaste kuude õppetunde meenutada Venemaaga uue koostööleppe sõlmimisel.

Tusk kardab, et energiateemalistel läbirääkimistel Venemaaga annab EL kohe liiga palju ära ja seetõttu kannavad ELi kodanikud ja firmad, kes peavad maksma kõrgemat energia hinda.

Samas hoiatas ta, et ELi-Venemaa suhteid ei tohiks saada komistuskiviks ELi suhtele teiste idanaabritega. ELi suhteid Ukraina, Moldova, Georgia, Aserbaidžaani ja Armeenia on nähud seni vaid osana ida-lääne võimuvõitusest, mis ei arvesta, et nende riikide püüdlusi euroopalikult moderniseeruda.

Tuski meelest aitaks ühtsete ELi ja Venemaa vaheliste suhete sisse seadmine lahendada mitmeid globaalseid probleeme nagu massihävitusrelvade levik, kliimamuutudes ja terrorism.

„Mida kiiremini EL taipab, et ELi ühtne välispoliitika on oluline, seda paremad on suhted liikmesriikide vahel ja suure idanaabri Venemaaga,“ kirjutas peaminister.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. February 2008, 10:42
Otsi:

Ava täpsem otsing