Ravimiesitleja seos arstikutsega hääbub

Ketlin Beljaev 19. veebruar 2008, 00:00

"See aeg, kus arstid või arstiteaduskonna lõpetajad läksid ravimifirmadesse ravimiesitlejateks tööle, on ammu läbi," tõdes Sanofi-Aventis Eesti OÜ juht Piret Sell. Põhjuseks on tema hinnangul ühtlustunud palgatase ja see, et amet on uudsuse võlu kaotanud. Siiski eelistab Sell tööle võttes meditsiinilise kõrg- või keskeriharidusega inimesi. Sanofi-Aventises on 80% esitlejaid kõrgema ja 20% keskeriharidusega.

Eli Lilly Eesti juht Rauno Pukonen ütles, et nende seltskond on päris kirev - kõik on küll kõrgharidusega, aga ühtegi arsti nende hulgas pole. Erialati on esindatud farmaatsia, õendus, ärijuhtimine ja toiduainete tehnoloogia.

Eesti suurima turuosaga ravimitootja AstraZeneca juht Mart Levo ütles, et suurem osa nende firma personalist on meditsiinilise taustaga. "Olenevalt ametipostist oleme tööle võtmisel pidanud meditsiinilist haridust eeliseks, aga mitte nõutavaks," märkis ta.

Shering-Plough CE AG Eesti filiaali juhi Ulf Skoughi sõnul on nende ravimiesitlejad sajaprotsendiliselt meditsiinilise kõrgharidusega ja siiani pole olnud vajadust palgata meditsiinikauget inimest.

Ravimiesitlejate ettevalmistuse eest peab vastutama firma. Selli sõnul muudabki ravimiesitlejate töölevõtmise keeruliseks koolituse puudumine.

"Väljaõppinud esindajat on võimalik värvata ainult teistest firmadest, mis soodustab kiiret palgatõusu. Teine võimalus on koolitada uus inimene välja. Meie kogemusel võtab umbes pool aastat, kuni esindaja ennast kindlalt tunneb," rääkis Sell.

Eli Lilly ravimiesitleja Jane Barbo on lõpetanud Tartu Ülikooli Pärnu Kolledži sotsiaaltöökorralduse eriala. Barbo sõnul pole ravimiesitlemine otseselt müügitöö. Tema lähtub sellest, kuidas aidata patsiente arsti kaudu. Ka leiab ta, et sotsiaaltööharidus tuleb selle juures pigem kasuks, sest see on andnud piisavalt karastust ja suhtlemisoskuse.

Ravimiesitlejaid rendib Eestis teadaolevalt ainukesena Repforce OÜ. Firma projektijuht Katre Paavo ütles, et neil on korraga arvel kuni kümme renditavat, kelle seas on nii meditsiinilise kui ka muu haridusega inimesi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:21

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing