80 miljoni aasta pärast saab teed mööda Saare- ja Inglismaale

10. märts 2008, 08:32

Esimene kaart näitab, milline nägi maailm
välja 80 miljonit aastat tagasi, kui kriidiajastul elasid dinosaurused.

Maakera kliima oli väga soe, pooluste jäämütse polnud ja merevee tase oli praegusest 170 meetrit kõrgemal. Esimesel kaardil tähistab tumedam sinine neid praeguseid maa-alasid, mille asemel lainetas meri. Eesti alal oli toona merepõhi.

Varasemad hinnangud toonase merevee taseme kohta on läinud oluliselt lahku. Tagasihoidlikumad pakkujad on lähtunud sellest, et veetase oli 40 meetrit praegusest kõrgemal, samas on hinnatud veetaseme tõusuks ka 240 meetrit praegusest piirist ülespoole.

Austraalia Sydney ülikoolis Dietmar Mülleri käe all töötanud rühm kasutab seda kaarti, et modelleerida kliimamuutuste pikaajalisi mõjusid. Nende tööd kajastav artikkel ilmus värskes ajakirjas Science.

Nad rekonstrueerisid kriidiajastu mudeli, kasutades andmeid ookeanisette ning laamade liikumise kohta. Selle mudeli põhjal on teadlaste sõnul võimalik kirjeldada, milliseks võib maakera muutuda tulevikus.

Väike pilk kaardile, mis kujutab teadlaste ennustust olukorrast 80 miljoni aasta pärast näitab, et veetase maailma meredes on langenud 120 meetrit. Suurbritannia on lakanud olemast saar ning suur osa Läänemerest on samuti asendunud maismaaga. Roheline värv sellel kaardil kujutab uusi maa-alasid.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. April 2008, 11:29
Otsi:

Ava täpsem otsing