Patsiendid jätavad arstilt kahju nõudmata

Ketlin Beljajev 18. märts 2008, 10:02

Kuigi üha rohkem meditsiiniasutusi varustab
end vastutuskindlustuse lepinguga, esitavad patsiendid vaid üksikuid
kahjunõudeid, kirjutab tänane Äripäeva väljaanne Meditsiiniuudised.

"See, et nõudeid pole, on puhtalt süsteemi viga," ütles Eesti Patsientide Esindusühingu juhataja Pille Ilves. Ta lisas, et patsiendil on praktiliselt võimatu raviviga tõestada, selle saavutamiseks tuleb jalge alla võtta kohtutee.

Ometi on vastutuskindlustus meditsiinitöötajate seas peaaegu sama elementaarne kaitsevahend nagu kummikindad. Eesti Arstide Liidu liikmemaks tagab vastutuskindlustuse If Eesti Kindlustuse kaudu. Liidu hingekirjas on 2788 arsti, kelle vastu pole peasekretär Katrin Rehemaa sõnul seni ühtegi kahjunõuet esitatud.

If Eesti Kindlustuse tootejuhi Sandra Rätsepa sõnul on vastutuskindlustuse vastu huvi tundnud erinevad meditsiiniteenuse pakkujad. „Lepingu on sõlminud mitmed perearstid, hambaarstid, haiglad ja ravimiuuringute teostajad,“ ütles ta.

Vastutuskindlustus on kohustuslik vaid ravimiuuringute tegijatele, aga tervishoiuteenust osutav isik vastutab kõigi oma töötajate tehtud vigade eest.

2007. aastal sõlmis Ergo Kindlustuse AS 134 tervishoiutöötaja vastutuskindlustuslepingut, millest enamik on tervele hambaravi- või perearstikabinetile. Firma kaudu on kindlustatud ka paar haiglat täies koosseisus. Kolmandik Ergo klientidest on hambaarstid.

Ergo vastutuskindlustuse riskijuht Argo Argel ütles, et keskmiseks kahjusageduseks on kuni neli nõuet aastas, millest enamik on hambaraviga seotud. „Nõuded on põhinenud peamiselt proteesimise käigus tekkinud tüsistustel ja närvikahjustustel,“ märkis Argel.

Kahjunõuded ei ole tema sõnul tavaliselt suured - kokku on neid viimase viie aasta esitatud summas 170 000 krooni ning kindlustusfirma on õiguskaitsekulusid kandnud umbes 10 000 krooni ulatuses.

Argel tõdes, et sageli patsiendid ei oska või ei taha puuduliku õigusteadlikkuse tõttu oma õiguste eest seista. „Juhul, kui iga patsiendi pretensioon kujuneks nõudeks arsti vastu, siis oleks vastavaid vastutuskindlustuse juhtumeid kindlasti kümneid kordi rohkem,“ ütles ta.

If Kindlustuse näide, kuidas võib kujuneda kindlustusmakse:

Kindlustusrisk - perearsti üldarstiabi teenuse osutamine. Sellise lepingu puhul on lisaks perearstile kindlustatud ka teised tervishoiu teenust pakkuvad töötajad (meditsiiniõed), kelle eest perearst vastutab.

500 000 kindlustussumma
500 000 krooni käive
5000 omavastutus
Kindlustusmakse on sel juhul ca 375 krooni kuus.

Ergo Kindlustuses jääb omavastutus vahemikku 5000-25 000 krooni ja kindlustussummad on 100 000 kuni miljon krooni. Keskmine kindlustusmakse on vastutuskindlustust omavatel arstidel 1500- 4000 krooni aastas ehk 125-340 krooni kuus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. March 2008, 10:01
Otsi:

Ava täpsem otsing