Lõhmus: Pärsia lahe ääres rohkem investeerimispiiranguid kui Venemaal

26. mai 2008, 15:40

Investeerimispankur Rain Lõhmus ütles, et
Pärsia lahe äärsetes riikides teevad võimud välisinvestoreile rohkem kitsendusi
kui Venemaal, ent suurimaks takistuseks on elektrooniliste kauplemissüsteemide
madal arengutase.

Aripaev.ee palus Lõhmusel võrrelda investeerimist Araabiamaadesse ja Venemaale. „Sarnasus tuleneb sellest, et mõlemad piirkonnad on tooraine- ja energiarikkad, kuid Pärsia lahe ääres on energia osakaal suurem. Ainuüksi Saudi Araabia müüb sama palju naftat kui Venemaa,“ vastas Lõhmus. „Erinevus tuleb suurusest. Pärsia lahe riigid on väiksemad ning USA majandusliku ja sõjalise kaitse all. Poliitiline süsteem on ka pisut erinev, Araabiamaades on levinud absoluutne monarhia.“

Lõhmuse sõnul ei suuda ega jõua jaeinvestor võõralt turult talle vajalikku infot hankida. „Ütleks, et paber ja ajalehed kannatavad kõike,“ oli Lõhmus kohalike meediakanalite jälgimise tulemustes skeptiline. Selleks, et tõepoolest kursis olla, tuleb Lõhmuse sõnul aeg-ajalt investeeringu asukohariigis käia ning maakleritega silmast-silma suhelda. „Kohalike infoallikate kasutamine on vältimatu,“ lisas Lõhmus.

Küsimusele, kust on oodata suuremat tootlust, vastas Lõhmus: „Seda on näha päeva lõpuks, aga olen ise optimistlikum Pärsia lahe piirkonna (kui Venemaa – toim) suhtes.“

Lõhmus märkis, et Venemaa sugustes suurriikides võib samas alati leida väärtpabereid, mis pakuvad ülikõrget tootlust. „Mugavam investor võiks aga kalduda Pärsia lahe riikide poole,“ rääkis ta ja lisas, et pole kindel, kui palju välisinvesteeringuid Venemaale üldse minna julgeb.

„Ühest lahendust pole,“ ütles Lõhmus aktsiatesse ning fondidesse investeerimise kohta. „Soovitan kahe kolmandiku ulatuses kasutada fonde ja põnevuse tekitamiseks võib osta ka mõne aktsia,“ soovitas Lõhmus eraisikuist investoreile. Samas tunnistas ta, et eraisikuna pole Pärsia lahe äärseid aktsiaid praktiliselt üldse saada ja olemasolevate hinnad algavad kõrgelt.

„100 000 euro eest võib saada ühe derivaadi,“ rääkis Lõhmus. Lisaks tuleb aktsiate ostmiseks kohapeal väärtpaberikonto avada, sest interneti vahendusel laitmatult töötavaid kauplemissüsteeme pole. Paari Pärsia lahe äärse ettevõtte aktsiat saab osta ka Londoni börsilt.

Lõhmuse sõnul tasub investeerida Pärsia lahe äärsetesse ettevõtete aktsiatesse vaid neil, kes soovivad sinna paigutada rohkem kui miljon eurot. Alla selle summa võiks investeerida fondide vahendusel.

Venemaal on sisenemisbarjäärid oluliselt väiksemad, märkis Lõhmus, kuid elektrooniliste kauplemissüsteemidega on seal sama häda, need ei vasta välisinvestori vajadustele. Ühe tehingu sooritamiseks tuleb kasutada mitut vahelüli, mille käigus iga abiline käe investori rahakotti ajab.

„Seal vahel on mitu vahendajat ja see läheb erainvestorile äärmiselt kalliks,“ rääkis Lõhmus. „Pärsia lahe ääres on (välisinvestoreile – toim) piirangud veel rohkem kui Venemaal, aga ma ei usu, et see oleks väga oluline teema, pigem on see tehnolooga.“

Lõhmus ei soostunud prognoosima, millal arenevate piirkondade kauplemissüsteemid Ameerika tasemele jõuavad. „See on muna ja kana küsimus,“ tähendas Lõhmus, „kui on tohutu huvi väljastpoolt, küll ta ükskord juhtub.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. May 2008, 17:49
Otsi:

Ava täpsem otsing