Sampo müüb hapud laenud maha

18. juuni 2008, 11:56

Sampo Panga andmetel on nad tähtaja
ületanud laene juba müünud. Eeskätt lähevad müüki üle tähtaja lastud
Freestyle nimelised tarbimislaenud.

Sampo Panga tegevjuht Aivar Rehe ütles, et võlga võib nimetada probleemseks, kui klient ei soovi pangaga suhelda ja on võlgu olnud üle 150 päeva.

"Probleemsete võlgade haldamisel tuleb protsesse jaotada jämedalt kaheks. Esiteks, tagatisega tagatud võlgade haldamine ja teiseks, tagamata laenude ja võlgade haldamine," rääkis Rehe.

Rehe sõnul käib tagatud probleemlaenude sissenõudmine kohtutäituri või pankrotihalduri juhtimisel. "Tagamata probleemlaenude sissenõudmisel pank võib kasutada võla müüki või inkassofirma abi. Iga võla müük on eraldi otsustus ning seotud konkreetsete asjaoludega," lisas pangandussektorile kvartaalset 300 miljoni kroonist laenude allahindlust lubanud Rehe.

Sampo Panga finantsdirektor Ivar Pae selgitas, et laenude allahindlus ehk laenuprovisjonid jagunevad kaheks. Esiteks, spetsiifilised allahindlused, mis tehakse konkreetse laenu kohta. Teiseks teevad pangad laenudele ka üldist allahindlust. Seda tehakse laenuportfellile tervikuna, ütles Pae.

Allahindluse leidmiseks arvutatakse laenu jääk, sellest lahutatakse oodatavad rahavood, näiteks tagatiste realiseerimisest laekuv raha, ning laenu sissenõudmise kulud. Allahinnatud ehk provisjoneeritud laenud on bilansis ajani, mil tagatised on realiseeritud või kuni nõue on ära müüdud.

"Laene oleme müünud, eriti üle tähtaja tarbimislaene. Müügiotsused sõltuvad sellest, millist hinda laenu eest pakutakse. Kui see on kõrgem, kui majasisesed kulud laenu tagasisaamisel, kaalume laenu või nõude müüki," kommenteeris Pae.

Sampo Pank pakub Freestyle nimelist tagatiseta tarbimislaenu, mille kasutatud limiidilt küsib 13–19% aastaintressi. 19% aastaintressiga saavad seda laenu ka need, kelle sissetulekud laekuvad mõnda muusse panka. Kokkulepitud päevaks tuleb laenu tagasimakse kanda Sampo Panga kontole. Kui klient ülekande aga unustab, tekib tal automaatselt võlg.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. November 2008, 07:38
Otsi:

Ava täpsem otsing