Kuue kuuga laekus riigieelarvesse 45,7 protsenti maksutulust

07. juuli 2008, 17:03

Maksu- ja tolliameti andmetel laekus
maksutulusid 2008. aasta juunis riigieelarvesse 6,3 miljardi krooni ulatuses.
Aasta kuue esimese kuu kogulaekumine moodustab 33,4 miljardit krooni ehk 45,7
protsenti eelarve ja lisaeelarvega planeeritud maksutuludest.

Möödunud aasta juuni lõpuks oli riigieelarvesse laekunud 31,1 miljardit krooni, mis oli 45,7 protsenti eelarve ja lisaeelarvega planeeritud maksulaekumistest, teatas rahandusministeerium.

Juuni lõpu seisuga on sotsiaalmaksu laekunud 15,4 miljardit krooni, mis moodustab 48,8 protsenti riigieelarves ja lisaeelarves kavandatust. Laekumine kasvas juunis võrreldes eelmise aastaga 16 protsenti.

Füüsilise isiku tulumaksu laekus juunis 455,7 miljonit krooni ning juuni lõpu seisuga on kokku laekunud 977,6 miljonit krooni. Esimese poolaasta madala laekumise on põhjustanud eelkõige eelmise aastaga võrreldes suurenenud tulumaksutagastused. Füüsilistele isikutele tagastava tulumaksu maht ulatus juunis 75,1 miljoni kroonini ning poole aastaga on kokku tagastatud 1,73 miljardit krooni, mis on 18,6 protsenti rohkem kui eelmise aasta sama perioodi jooksul.

Kohalikele omavalitsustele eraldati füüsilise isiku tulumaksust juunis 987,6 miljonit krooni ehk 25,4 protsenti rohkem kui eelmise aasta samal perioodil.

Esimese kuue kuuga on käibemaksu laekunud 10,3 miljardit krooni, mis moodustab 45,1 protsenti eelarve ja lisaeelarvega kavandatust. Juunis laekus käibemaksu 1,8 miljardit krooni, mis jääb tavapärasele tasemele, kuid tulenevalt eelmise aasta erakorraliste laekumistega seotud kõrgest maksubaasist jäi laekumise kasv eelmise aasta sama perioodiga võrreldes suhteliselt tagasihoidlikuks. Esimese poolaasta jooksul on käibemaksu kokku laekunud 4,3 protsenti vähem kui möödunud aasta samal perioodil.

Tegevusharudest paistab madala kasvuga jätkuvalt silma uute mootorsõidukite müügiga seotud sektor. Lisaks on sarnaselt eelnevatele kuudele negatiivse kasvuga impordikäibemaksu laekumine, mis vähenes 35,8 protsenti võrreldes möödunud aasta sama perioodiga.

Juuni lõpu seisuga on alkoholiaktsiisi laekunud 1,2 miljardit krooni, mis moodustab 42,7 protsenti eelarves ja lisaeelarves kavandatust. Alkoholiaktsiisi laekus juunis 251,6 miljonit krooni ning võrdlemisi tugev laekumine võib olla seotud maksumäärade tõusust tuleneva varude soetamisega. Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes on aasta kogulaekumised kasvanud 7,3 protsenti.

Kuue kuuga on tubakaaktsiisi laekunud 721,3 miljonit krooni, mis moodustab 55,1 protsenti eelarves ja lisaeelarves kavandatust. Juunis laekus sellest 29,4 miljonit krooni. Laekumine kasvab iga kuuga, kuid normaaltaset pole siiani saavutatud ning arvatavasti läheb selleks veel mõned kuud aega. Esimese poolaasta laekumised kasvasid võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 18,1 protsenti, kuid seda tänu aktsiisimäärade tõstmisele ning varude soetamisele eelmise aasta lõpus.

Kütuseaktsiisi on kuue kuu kokkuvõttes laekunud 2,2 miljardit krooni, mis moodustab 40 protsenti eelarves ja lisaeelarves kavandatust. Sellest juunis laekus 419,3 miljonit krooni. Kui eelmisel kuul oli laekumine ootuspärane ning vastas kuise laekumise normaaltasemele, siis juunikuu laekumise kasv jäi veidi madalamaks, mille põhjuseks võib eelkõige tuua vähenenud tarbimisaktiivsuse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. July 2008, 17:18
Otsi:

Ava täpsem otsing